Sierść psów z tendencją do kołtunienia i filcowania – jak o nią dbać?

Sierść psów z tendencją do kołtunienia i filcowania - jak o nią dbać__

Kołtunienie i filcowanie sierści jest problemem, który dotyka wielu właścicieli zwierząt, głównie psów i kotów o średnim i długim włosie. Skołtuniona i sfilcowana sierść wygląda nieestetycznie, powoduje niszczenie struktury włosa, ale co najważniejsze utrudnia właściwą wentylację skóry doprowadzając do odparzeń, zmian skórnych, a nawet poważniejszych chorób dermatologicznych. Regularna pielęgnacja okrywy włosowej pomaga utrzymać ją w doskonałej kondycji, dzięki czemu można uniknąć powstawania kołtunów. Jeśli już się pojawią to należy je jak najszybciej rozczesać, bo zaniedbane będą możliwe do usunięcia tylko poprzez całkowite ogolenie zwierzęcia, co nie tylko nie jest dla niego komfortowe, ale może sprawiać problemy zdrowotne. Regularne szczotkowanie psa wpływa korzystnie nie tylko na wygląd sierści, ale masując skórę poprawia krążenie przyczyniając się tym samym do wzrostu zdrowych włosów.

Kołtuny i filce u psów – co to takiego i skąd się biorą

Wygląd i kondycja sierści czworonoga, jak i jego samopoczucie w dużej mierze zależy od właściciela i tego, jak dba o swojego pupila. Kołtuny mogą tworzyć się zarówno na sierści średniej i długiej, jak i u psów o gęstym podszerstku. Kołtun, czyli miejsce w którym poszczególne włosy splątują się ze sobą (najczęściej dzieje się to gdy podczas spaceru do sierści przyczepiają się zanieczyszczenia, gałązki, liście, itp. plącząc ją). Dokładne obejrzenie całego ciała psa po spacerze powinno wejść w nawyk każdemu opiekunowi zwierzaka. Dzięki takiej rutynie nie tylko będzie można usunąć wszelkie zabrudzenia z sierści czworonoga ale również wychwycić ewentualne zmiany skórne, skaleczenia czy przyniesione do domu insekty.

Częstym powodem powstawania kołtunów jest kąpiel psa i suszenie go suszarką lub pozostawienie do naturalnego wyschnięcia bez dokładnego czesania. Zdarza się, że właściciele psów i kotów długowłosych nieświadomie doprowadzają do powstania kołtunów, kiedy wykąpane zwierzę okrywają ręcznikiem a następnie energicznie je wycierają. W ten sposób bardzo łatwo jest zmierzwić włosy i mocno je splątać. Niektóre psy i koty ze względu na strukturę swojej sierści potrzebują kąpieli częściej niż pozostałe rasy. Zbyt rzadko lub nieregularnie aplikowana kąpiel również może być powodem splątywania się sierści, ponieważ brudny, przetłuszczony włos ma większą tendencję do kołtunienia się.

Jedną z częstych przyczyn kołtunienia się sierści, która bywa przez właścicieli zwierząt niezauważana są zbyt długo noszone szelki. Pasy szelek przesuwają się po sierści zwierzęcia plącząc włos. Z tego powodu szelek należy używać tylko podczas spacerów lub podróży samochodem i nie dopuszczać do tego, aby zwierzę chodziło w nich na okrągło.

O ile kołtuny powstają zazwyczaj na włosie okrywowym, który ulega splątaniu tworzyć mniejsze lub większe supły to filc tworzy się na podszerstku. Podszerstek to warstwa znajdująca się pod włosem okrywowym wraz z którym tworzy całokształt sierści. Zazwyczaj miękki i gęsty podszerstek stanowi warstwę ochronną psa, jest nieprzemakalny i zapewnia zwierzęciu komfort termiczny. Brak właściwej pielęgnacji może doprowadzić do zbicia się podszerstka w filc, który tworzy twarde, zbite płaty, blokujące dopływ powietrza do skóry. Prowadzi to do odparzeń powstawania poważnych schorzeń skórnych. Jeśli właściciel doprowadzi do takiej sytuacji, że na sierści pupila powstanie jeden wielki sfilcowany podszerstek, jedyna opcją jest zgolenie psa na krótko i pozwolenie, aby podszerstek odbudował się na nowo. Nie jest to dobre rozwiązanie i należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

Sierść psów z tendencją do kołtunienia i filcowania - jak o nią dbać
Kołtun, czyli miejsce w którym poszczególne włosy splątują się ze sobą (najczęściej dzieje się to gdy podczas spaceru do sierści przyczepiają się zanieczyszczenia, gałązki, liście, itp. plącząc ją). Dokładne obejrzenie całego ciała psa po spacerze powinno wejść w nawyk każdemu opiekunowi zwierzaka.

Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów?

Kluczową kwestią w przypadku posiadania psa długowłosego, o średnim włosie czy obfitym i gęstym podszerstku jest systematyczność zabiegów pielęgnacyjnych. Każda rasa ma swoje konkretne potrzeby w zakresie dbania o skórę i sierść, których należy przestrzegać.
Podstawowym zabiegiem jest regularne szczotkowanie włosa okrywowego i rozczesywania podszerstka jeśli taki występuje. Podczas tego zabiegu zawsze powinno się używać odżywek ułatwiających rozplątywanie włosa, dzięki czemu zabieg będzie szybszy i bardziej komfortowy, zarówno dla psa jak i jego opiekuna.
Kąpiele to kolejna ważna rzecz na liście zabiegów pielęgnacyjnych o której nie można zapomnieć. Powinny one być przeprowadzane zgodnie z potrzebą sierści jaką posiada nasz czworonóg. U jednych ras kąpiel będzie potrzebna co miesiąc, u innych co dwa lub co trzy miesiące. Oczywiście może też zdarzyć się sytuacja, kiedy trzeba będzie zwierzaka wykąpać wcześniej. Do kąpieli należy używać tylko i wyłącznie dobrej jakości szamponów przeznaczonych do mycia zwierząt. Jedne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji psów, inne do kotów a jeszcze inne do małych zwierząt jak króliki czy świnki morskie. Ponadto kosmetyk musi być przeznaczony do struktury sierści i aktualnych potrzeb włosa. Bardzo ważne jest aby przed kąpielą sierść była dokładnie wyczesana, ponieważ jeśli tego nie zrobimy to w czasie kąpieli supły mogą cię zacieśnić, a ich późniejsze rozplątanie będzie trudniejsze lub w niektórych przypadkach niemożliwe. Po kąpieli dokładnie wycieramy zwierzę dociskając ręcznik do skóry czworonoga, unikając energicznych ruchów co nie tylko może powodować kołtuny, ale prowadzić do łamania się włosów. Następnie można użyć suszarki jednocześnie czesząc włos aby uniknąć jego splątania.

Walka z kołtunami – jak je rozczesać?

Zadanie to będzie tym trudniejsze im bardziej zaciśnięte będą supły na sierści czworonoga. Sposób rozplątania kołtuna w dużej mierze zależy od jego wielkości kołtuna, czy typu sierści pupila. Duże kołtuny da się rozplątać palcami, do walki z mniejszymi przydatny będzie grzebień lub filcak. Co istotne, rozplątanie splątanej sierści będzie zadaniem dużo prostszym o ile właściciel od małego przyzwyczajał swojego czworonoga do regularnej pielęgnacji. Przed przystąpieniem do rozczesywania szaty koniecznie należy użyć specjalnej odżywki ułatwiającej szczotkowanie. Ma ona właściwości antystatyczne i nadaje włosom lekki poślizg. Przystępując do czesania należy robić to powoli i zatrzymać grzebień na napotkanym suple. Następnie trzeba delikatnie próbować go poluzować i rozciągnąć. Gdy to się uda, wówczas należy wsunąć w niego końcówkę grzebienia i powoli próbować go rozczesać. Jeśli sierść jest splątana na tyle mocno, że rozczesanie je okaże się niemożliwe to wówczas niezbędne będzie skorzystanie z pomocy filcaka lub nożyczek, którymi przetniemy kołtun. Po jego rozcięciu można wrócić do grzebienia i próbować rozczesać za jego pomocą pozostałości supła. Jeśli podszerstek ma tendencję do filcowania się to niezbędne jest jego dokładne rozczesywanie za pomocą drucianej szczotki, tak zwanej pudlówki oraz zgrzebła z obrotowymi zębami. Nadmiar podszerstka można usunąć za pomocą furminatora lub trymera hakowego.

Niezbędne narzędzia groomerskie do pielęgnacji sierści psa

Każdy pies lub kot posiada inną sierść, dlatego akcesoria do jej pielęgnacji powinny być dobierana indywidualnie. Sierść kręcona, długa, jedwabista czy twarda, z podszerstkiem lub bez niego, potrzebują innego rodzaju akcesoriów groomerskich. Podstawowymi narzędziami są szczotka i grzebień. Do rozczesywania kołtunów dobrze sprawdza się metalowy grzebień z cienkimi, zaokrąglonymi na końcach igłami. Im dłuższa sierść tym igły powinny być dłuższe, aby właściciel miał pewność, że grzebień dochodzi do skóry. Spośród bardzo wielu dostępnych na rynku modeli można wybrać grzebień z rączką lub bez rączki, o stałym lub mieszanym rozstawie igieł. Grzebienie występują w różnych długościach, dzięki czemu dobranie odpowiedniego narzędzia do wielkości pupila nie będzie stanowić problemu.

Szczotka powinna mieć metalowe, bezpiecznie zaokrąglone igły o długości dobranej do gęstości szaty. Igły szczotki nie powinny posiadać na końcach kapturków, gdyż wokół nich może owijać się włos, co może skutkować jego szarpaniem a nawet wyrwaniem. Poza standardowymi szczotkami metalowymi można wybrać modele wyposażone w igły mosiężne, które dzięki swoim antystatycznym właściwościom doskonale sprawdzają się podczas pielęgnacji zwierząt o długim, jedwabistym włosie. Do rozczesywania podszerstka konieczne będzie zaopatrzenie się w szczotkę drucianą typu pudlówka. Najlepiej wybrać model o wygiętej główce, która znakomicie ułatwia rozczesywania. Wielkość szczotki, twardość poduszki oraz długość pinów trzeba dobrać indywidualnie biorąc pod uwagę strukturę sierści zwierzęcia. Do sierści delikatnej, krótkiej i niezbyt gęstej wystarczająca będzie pudlówka o miękkiej poduszce i ze standardowej długości pinami. Dłuższa sierść, gęsty, zbity podszerstek wymagał będzie twardszej szczotki, o dłuższych i mocniejszych pinach.

Filcak okaże się niezbędny, kiedy kołtuna nie będzie dało się rozplątać lub wyczesać. W zależności od wielkości zwierzęcia i długości jego sierści należy wybrać filcak mniejszy lub większy, o krótszych lub dłuższych zębach. Dostępne są także przecinaki do kołtunów, czyli narzędzia umożliwiające szybkie rozcięcie supła.
Ostatnim orężem w walce z niedającymi się rozczesać kołtunami są nożyczki, którymi poza rozcięciem supła można go całkowicie wyciąć. Należy to jednak traktować jako ostateczność, ponieważ w ten sposób niszczy się włos.

Do rozczesywania podszerstka przydatne będzie zgrzebło o obrotowych zębach. Podobnie jak w przypadku szczotki dostępne są zgrzebła o różnej szerokości części roboczej i różnej długości zębach. Obracające się wokół własnej osi zęby zmniejszają dyskomfort związany z rozplątywaniem kołtunów i sprawiają, że czesanie jest bezstresowe. Niektóre zgrzebła posiadają amortyzowane zęby, które dopasowują się do kształtu ciała pupila.
Furminator i trymer hakowy pomocne będą w usunięciu nadmiaru podszerstka. Dzięki tym narzędziom można wyciągnąć całe kępki podszerstka jednak należy zważać na to, aby nie czekać zbyt długo w tym samym miejscu. W przeciwnym przypadku możemy wyczesać dziurę w podszerstku.

Systematyczna pielęgnacja, a także odpowiednio wykonywana nie tylko jest ważna w aspekcie wizualnym czworonoga, ale odgrywa kluczową rolę w jego samopoczuciu czy zdrowiu.

Przeczytaj również: