Jak pozbyć się pcheł u zwierząt domowych

Jak pozbyć się pcheł u zwierząt domowych_

Pasożyty zewnętrzne są częstą zmorą właścicieli wychodzących czworonogów. Pchły to jedne z najbardziej uciążliwych pasożytów, które u naszych pupili potrafią wywołać prawdziwy dyskomfort. Pchły wgryzają się w skórę zwierząt, aby pobrać krew, którą się żywią. Czyniąc to, podrażniają ją tworząc mikro rany. Groźniejszy od samego dyskomfortu i powodowania świądu jest fakt, że pasożyty zewnętrzne mogą również przenosić wiele niebezpiecznych chorób, dlatego też właściciel powinien odpowiednio zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela i uchronić go przed tą nieprzyjemną inwazją.

Jak wygląda pchła?

Pchła to malutkie, bezskrzydłe owady, które osiągają wielkość przeważnie od 2 do 3 milimetrów. Pchły są w kolorze białym lub szarym, jednak po wypiciu krwi przybierają barwę brązowo-czerwoną. Posiadają aparat gębowy typu kłująco-ssącego, którym wgryzają się w skórę i pobierają krew, którą się żywią. Silnie rozwinięte odnóża pozwalają im na długie skoki. Nie przeszkadzają im żadne warunki atmosferyczne – pchły w przeciwieństwie do kleszczy pozostają aktywne cały rok. Nie żerują cały czas na powierzchni skóry żywiciela a jedynie mogą wskakiwać na niego tylko na czas pożywienia się jego krwią. Pchły żyją na legowiskach, dywanie, w szczelinach parkietu i właśnie w takich miejscach składają swoje jaja. Czas rozwoju od momentu złożenia jaja do etapu dorosłego osobnika uzależniony jest od temperatury powietrza. Im wyższa temperatura tym szybciej proces ten postępuje. Samica pchły składa dziennie około 25 do 50 jaj.

Jak pozbyć się pcheł u zwierząt domowych
Insekty te często powodują alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Ślina pchły jest silnym alergenem, na który wiele zwierząt jest uczulona a co za tym idzie każde ugryzienie powoduje zmiany alergiczne na ciele.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?

Pchły oprócz tego, że po ugryzieniu powodują silny, natarczywy świąd mogą przenosić również wiele innych chorób. Insekty te często powodują alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Ślina pchły jest silnym alergenem, na który wiele zwierząt jest uczulona a co za tym idzie każde ugryzienie powoduje zmiany alergiczne na ciele. Z czasem dochodzi do łojotokowego zapalenia skóry. Silny świąd, które powodują pchły powoduje, że nasze czworonogi intensywnie się drapią lub wygryzają miejsce ugryzienia. Może to prowadzić do wyłysień i uszkodzenia bariery ochronnej skóry. Takie rany często narażone są na infekcje bakteryjne czy grzybicze. Pchły kocie i psie są pośrednimi żywicielami dla tasiemca, dlatego ich inwazja niesie za sobą ryzyko zarażenia tym robakiem. Pchły mogą również być nosicielem bardzo niebezpiecznej choroby jaką jest dżuma, czy innych groźnych dla pupila bakterii. Liczne ugryzienia mogą prowadzić również do anemii wskutek dużej utraty krwi.

Jak rozpoznać pchły u psa?

Systematyczna pielęgnacja i dokładnie czesanie swoich czworonogów pozwoli wykryć obecność pcheł. Podczas szczotkowania dokładnie przyglądaj się sierści, jak i skórze. Nadmierne drapanie się, intensywne wygryzanie sierści czy bardziej dokładna pielęgnacja niż zwykle może świadczyć o inwazji pcheł. Jeśli zauważysz te objawy to dokładnie sprawdź wszystkie swoje zwierzęta i poszukaj śladów obecności pcheł. Sprawdź również kocyk pupila, jego legowisko czy miejsce, w którym często odpoczywa. Jeśli jedno z Twoich czworonogów ma pchły leczenie będzie konieczne w przypadku wszystkich pozostałych. Niestety żywe pchły znalezione na ciele naszego czworonoga to dopiero początek problemu. Oprócz nich w otoczeniu znajduje się mnóstwo jaj, larw i poczwarek, które kryją się w wielu miejscach a których trzeba się pozbyć.

Jak nasze zwierzęta mogą zostać zaatakowane przez pchły?

Istnieje błędne założenie, że zwierzęta nie wychodzące nie są narażone na pchły i wielu właścicieli nie zabezpiecza swoich pupili przed taką możliwością. Niestety pchły mogą dostać się do mieszkania na naszych ubraniach czy butach. Psy, jak i koty wychodzące na spacer mogą złapać pchły na trawie i następnie przynieść je ze sobą do domu. Dlatego tak bardzo istotne jest zabezpieczenie nawet niewychodzących czworonogów.

Jak pozbyć się pcheł?

Wielu właścicieli po odkryciu pcheł u swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela sięga po domowe sposoby w celu pozbycia się pasożytów. Niestety domowe sposoby mogą zmniejszyć liczbę pcheł, jednak najprawdopodobniej nie usuną jaj i larw i pchły w końcu wrócą. Wielu właścicieli decyduje się na mycie podłóg wodą z octem, skrapianie czworonoga olejkami eterycznymi – głównie lawendowymi czy cedrowymi o intensywnym zapachu, jednak jest to jedynie środek odstraszający, a nie zabijający insekty.
Jedynymi skutecznymi preparatami na insekty są dostępne u weterynarza lub w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Przede wszystkim należy zacząć od porządnej kąpieli naszego czworonoga przy użyciu szamponu zwalczającego pchły. Nie zawsze będzie to łatwe, ponieważ wiele kotów i psów nie lubi tego zabiegu. Poza szamponem przeciwpchelnym skuteczne są także obroże przeciwpchelne.
Najczęściej są to obroże przeciwko kleszczom i pchłom. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę czy jest to obroża jedynie odstraszająca czy zabijająca pasożyty (biobójcza).

Krople aplikuje się na kark czworonoga w takim miejscu, aby łapką nie mógł tego miejsca dosięgnąć i go wylizać. Należy przy tym użyć rękawiczek a po aplikacji delikatnie wmasować krople w skórę czworonoga. Co ważne krople stosujemy na skórę a nie na sierść – aplikując preparat trzeba rozchylić sierść i odsłonić skórę. Krople powinny być przeznaczone odpowiednio dla psów i kotów. Nie wolno stosować kropli dla psów do kotów i odwrotnie.
Efekt stosowania preparatów zabijających pchły i kleszcze można spotęgować stosując naturalne olejki eteryczne odstraszające te insekty. Nie ma przeciwwskazań to łącznego stosowania tych preparatów.

Czy pchły mogą przenieść się na człowieka?

To pytanie spędza sen z powiek wielu właścicieli. Niestety odpowiedź brzmi: tak. Pchły mogą przenieść się również na człowieka mimo tego, że jest to pchła psia czy pchła kocia. Na szczęście nasze ciało pozbawione licznego owłosienia nie jest wymarzonym miejscem bytowania pchły i z dużym prawdopodobieństwem nie zagości ona u nas zbyt długo.

Czy można używać tych samych preparatów przeciw pchłom dla kota i psa?

Niestety nie. Preparat musi być dostosowany do gatunku naszego czworonoga. Wiele z psich preparatów posiada trujące i toksyczne dla innych gatunków (w tym także kotów) zwierząt substancje. Posiadając koty i psy pod jednym dachem warto wybierać środki, które są bezpieczne dla obu stron, ponieważ często czworonogi myją się nawzajem i przytulają a zastosowanie bezpiecznego preparatu sprawi, że takie czynności będą dla nich bezpieczne.

Wszystko o czym musisz pamiętać

Jako właściciel zwierzęcia powinniśmy zawsze mieć na uwadze to, że lepiej chronić niż leczyć. Pchły mogą wywołać duży dyskomfort u naszego czworonoga, a także prowadzić do wielu chorób skutkujących późniejszymi powikłaniami. Stosowanie preparatów chroniących czworonoga przed insektami pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności. Trzeba też pamiętać, że środki insektobójcze nie działają przez cały rok. Ich skuteczność jest okresowa i dlatego co jakiś czas trzeba powtarzać czynność.