Profesjonalny kaganiec fizjologiczny marki CHOPO. Klatka kagańca wykonana jest z ocynkowanego drutu pokrytego zabezpieczającym tworzywem gumoplastycznym. Dzięki temu kaganiec odporny jest na każde warunki atmosferyczne, jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, perfekcyjnie zabezpieczony przed korozją i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Tworzywo całkowicie wypełnia i osłania miejsca łączenia klatki zapobiegając wcinaniu się sierści, obcieraniu skóry czy innym niemiłym doznaniom. Użyte tworzywo nie alergizuje, kaganiec jest idealny dla psów u których występowały alergie na kontakt z metalem. Pasek spinający i nakładka na górnej części kagańca zostały wykonane z prawdziwej, naturalnej i wytrzymałej skóry o czarnym kolorze. Nakładka w górnej części kagańca, od wewnętrznej strony, przylegająca do pyska została wyposażona w miękką tkaninę o wielkości i grubości znacznie poprawiającej komfort użytkowania, niwelując ryzyko obtarć i dyskomfortu. Całość kagańca to dopracowana w szczegółach konstrukcja o niezwykłej długowieczności. Ten model kagańców został uznany i wyróżniony przez wiele osób profesjonalnie i zawodowo zajmujących się psami. Trafił na wyposażenie różnych służb mundurowych w w wielu krajach.
- DŁUGOŚĆ kagańca - 5.5 cm (mierzona od wewnętrznej strony kagańca, od płaszczyzny ściany przedniej [z pominięciem łuków i zaokrągleń] po zewnętrzną krawędź skórzano-filcowej wkładki). Na zdjęciu oznaczona kolorem ZIELONYM. (Optymalna i wskazana długość kagańca powinna być o od 0.5 do 1.0 cm dłuższa, niż zmierzona długość kufy psa.
- WYSOKOŚĆ kagańca - 6.0 cm (mierzona od wewnętrznej strony kagańca, od skórzano-filcowej wkładki do dołu wewnętrznej krawędzi, dolnej podstawy kagańca). Na zdjęciu oznaczona kolorem RÓŻOWYM.
- SZEROKOŚĆ kagańca - 5.5cm (wskazuje wymiar najszerszego miejsca klatki kagańca, odpowiadający najszerszemu rozmiarowi psiego pyska [znajduje się on na przecięciu linii osadzenia oczu psa i kącików ust]. W kagańcu to miejsce na linii mocowania zewnętrznej krawędzi filcowo-skórzanej wkładki). Za miejscem pomiaru szerokości kagańca są tak zwane „Wąsy”, które okalają głowę i pozycjonują kaganiec. Wąsy w razie potrzeby można i należy lekko dogiąć do środka lub rozciągnąć do zewnątrz aby dopasować kaganiec pod szczegóły anatomiczne głowy swojego psa. Nie należy mierzyć szerokości pomiędzy krańcami wąsów!! Na zdjęciu szerokość klatki oznaczona jest kolorem CZERWONYM.
UWAGA:
kagańce fizjologiczne firmy CHOPO są produkowane metodą Handmade Quality, co oznacza ręczną produkcją. Tolerancja podanych wymiarów w przypadku małych kagańców to około 0.5 cm na wymiarze, w przypadku kagańców średniego rozmiaru około 0.7 cm, a w przypadku kagańców dużych około 1 cm.
JAK ZMIERZYĆ PSA ABY DOBRAĆ WŁAŚCIWY ROZMIAR KAGAŃCA (instrukcja graficzna widoczna na zdjęciu głowy psa):
- Należy zacząć od DŁUGOŚCI PYSKA psa, którą mierzyć trzeba od końca pyska (koniec pyska to u większości psów koniec trufli nosowej jednak zdarzają się psy u których pysk jest wysunięty ponad truflę nosową [rasy i psy brachycefaliczne na przykład boksery], w takim przypadku pomiar rozpoczyna się od najdalej wysuniętego miejsca) do krawędzi dolnych powiek oczu. Wymiar oznaczony ZIELONYM kolorem.
- Następnie mierzymy SZEROKOŚĆ PYSKA psa w najszerszym punkcie, w miejscu, w którym pysk łączy się z głową psa tzn. u nasady. To miejsce na przecięciu linii osadzenia oczu psa i kącików ust. Pomiaru szerokości należy dokonać w linii prostej a nie po obwodzie!!. Wymiar oznaczony CZERONYM kolorem.
- Kolejny pomiar to WYSOKOŚĆ PYSKA psa, który dokonuje się w tym samym miejscu co szerokość (u nasady, tzn. miejsce styku pyska psa z głową) ale w odwrotnym kierunku. Wymiar oznaczony RÓŻOWYM kolorem.
Jeśli wymiary zostały prawidłowo odczytane można przystąpić do doboru kagańca. Do zmierzonego wymiaru DŁUGOŚCI PYSKA w przypadku psów średniej wielkości należy dodać około 0.5 cm, w przypadku psów dużych i bardzo dużych należy dodać około 1 cm.
Przy doborze najważniejsze są wymiary pyska psa, kryterium rasy nie powinno być pierwszoplanowym a jedynie uzupełniającym i pomocnym w doborze ostatecznym. Przykładowo młody i/lub nierozrośnięty owczarek niemiecki pies wymiarami pasuje do kagańca po rasach dedykowanego dla owczarka belgijskiego psa. Młody i/lub nierozrośnięty rottweiler pies wymiarami pasuje do kagańca po rasach dedykowanego dla boksera psa. Młody i/lub nierozrośnięty bokser pasuje do kagańca po rasach dedykowanego dla sznaucera średniego psa.
CZYM JEST KAGANIEC FIZJOLOGICZNY?
- Cechą prawdziwych kagańców fizjologicznych jest komfort użytkowania wynikający z ich lekkości, dopasowania, braku ograniczeń i dyskomfortu w zaspokajaniu podstawowych czynności fizjologicznych.
- Kaganiec fizjologiczny pozwala reagować na przegrzanie, pies w kagańcu fizjologicznym CHOPO może bez żadnego problemu dyszeć i ziać regulując temperaturę własnego ciała. To szczególnie ważne, jeśli pies ma przebywać w kagańcu przez dłuższy czas. Kaganiec taki pozwala psu napić się wody bez konieczności jego ściągania. Umożliwia szczekanie.
- Główna powierzchnia przylegania i styczności kagańca z pyskiem psa wyłożona jest miękką, filcową wkładką. Nos i całość kufy praktycznie nie styka się z konstrukcją kagańca a jeśli tak to w nieznacznym stopniu.
- Dzięki walorom kagańca fizjologicznego pies który się zgubił lub uciekł mając go założonego jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby. Dzięki mocowaniu na jeden pasek w razie konieczności jest w stanie zrzucić kaganiec (metodykę zrzucania kagańca widać u psów, którym założono go pierwszy raz. Pochylając łeb do dołu i z pomocą przednich łap sprawnie się go pozbywają. Pies nauczony noszenia kagańca nie zatraca tej umiejętności i jeśli trzeba w razie wyższej konieczności przypomni sobie jak to zrobić.
Kagańce, które nie posiadają powyższych cech, nie mogą być nazywane kagańcami fizjologicznymi.
UWAGA:
wielkość kagańca fizjologicznego CHOPO w większości przypadków jest widocznie większa niż tradycyjnych, znanych i powszechnie używanych kagańców. Jest to podyktowana niezbędną koniecznością cecha wynikająca z funkcji jakie ma spełnić kaganiec i czynności, które pies powinien móc w nim wykonywać.
UWAGA:
Po otrzymaniu kagańca nie należy odrywać metki (nie przeszkadza ona w przymiarce). Kaganiec należy przymierzać na czystym psie! Należy uważać aby pies, który do tej pory nie miał styczności z kagańcami, przy pierwszej przymiarce (związanej zazwyczaj z dużym stresem,) nie szurał kagańcem po podłożu ani nie uderzał nim o twarde i porowate powierzchnie, co może doprowadzić do uszkodzenia produktu. Kaganiec, który zostanie nam odesłany w ramach wymiany lub zwrotu musi do nas dotrzeć w stanie umożliwiającym jego ponowną sprzedaż innemu klientowi.