Stół groomerski – rodzaje stołów groomerskich i niezbędne akcesoria

Stół groomerski – rodzaje stołów groomerskich i niezbędne akcesoria

W sklepach i hurtowniach z wyposażeniem groomerskim można znaleźć wiele rodzajów stołów do pielęgnacji zwierząt. Od takich najmniejszych, przenośnych, poprzez większe, z hydrauliczną regulacją wysokości, aż po całkiem duże (najczęściej regulowane elektrycznie). Są stoły przeznaczone do pielęgnacji psów podczas wystaw, są takie do domowego użytku, czy też do stosowania w hodowli. Są też te przeznaczone do salonów groomerskich, gdzie są kolejnym po wannie, kluczowym elementem wyposażenia takiego salonu. Nie posiadając stołu groomer właściwie nie byłby w stanie wykonywać swojej pracy. Jakie zatem są rodzaje stołów groomerskich i który model powinniśmy brać pod uwagę? Poznaj szczegóły!

Stoły do domowej pielęgnacji zwierząt

Stoły takie przeznaczone są dla osób chcących samodzielnie pielęgnować swoje zwierzęta w warunkach domowych. Dostępne są z blatami o różnej wielkości, zazwyczaj 60 x 40, 60 x 90 i 60 x 120 cm. Stoły z najmniejszym blatem nadają się do pielęgnacji kotów i psów ras miniaturowych. Stoły groomerskie średniej wielkości, posiadające blaty o wymiarach 60 x 90 cm są idealne do pracy przy psach ras małych i średnich. Z kolei największe stoły, z blatem wielkości 60 x 120 cm przeznaczone są do pielęgnacji ras dużych. Niezależnie od wielkości blatów stoły występują w wersji ze stałą wysokością (wynoszącą najczęściej około 70-75 cm) lub w wersji z kilku stopniową regulacją. Bywają dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Zaletą tych stołów jest stosunkowo niewielka waga (największe stoły ważą około 20 kg) oraz łatwość składania i rozkładania. Kiedy nie są potrzebne można je szybko złożyć i schować tak, aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. Przewagą stołu groomerskiego nad zwykłym stołem czy ławą, jest pokrycie blatu, które wykonane jest z odpornych na ścieranie i antypoślizgowych materiałów. Ponadto stoły te dostarczane są zazwyczaj w komplecie z wysięgnikiem groomerskim (zwanym też szubieniczką) oraz smyczą, za pomocą której możemy przypiąć do stołu psa i tym samym ograniczyć ryzyko jego ucieczki podczas zabiegów pielęgnacyjnych Smycz można założyć na kark oraz na tułów przed tylnymi łapami psa, co z kolei uniemożliwia mu siadanie, przez co możemy wygodniej pracować. Stoły do domowej pielęgnacji zwierząt mogą z powodzeniem służyć jako stoły do pielęgnacji podczas wystaw zwierząt rasowych, kiedy potrzebujemy wykonać ostatni szlif przed wejściem na ring.Stoły wystawowe

Każdy stół przenośny, przeznaczony do domowej pielęgnacji psów z powodzeniem może służyć jako stół wystawowy. Dzięki łatwemu montażowi można go błyskawicznie rozłożyć i komfortowo przygotować zwierzaka przed wprowadzeniem na ring. Co ważne, stoły przenośne składają się “na płasko”, co w znaczącym stopniu ułatwia ich przewożenie samochodem. Nie jest to bez znaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że wyjazd na wystawę często oznacza spore wyzwanie logistyczne. Odmianą stołów domowych, stworzonych z myślą właśnie o wystawach są stoły wyposażone w kółka i rączkę transportową. Dzięki tym akcesoriom są co prawda nieco cięższe, ale umożliwiają komfortowe przemieszczanie się bez konieczności noszenia stołu. Dodatkowo wielkim atutem takich stołów jest to, że mogą służyć jako platforma transportowa pomiędzy samochodem, a ringiem. Można na nich przewieźć klatkę kennelową ze zwierzakami czy inne niezbędne rzeczy. Sam stół rozkłada się identycznie jak wersja bez kółek, zatem nie zajmuje wiele więcej miejsca. Niektóre modele stołów przenośnych posiada niewielkie, pełne kółka, które doskonale sprawdzają się na twardej, równej nawierzchni. Niestety na trawie czy nierównym podłożu jest już nieco gorzej. Alternatywą są stoły posiadające duże, pompowane koła. Takim niestraszne są nawet spore krawężniki. Pompowane koła zapewniają też najlepszą amortyzację wybojów. Podobnie jak w przypadku stołów domowych tu też możemy wybrać różne kolory blatów.

Stoły groomerskie profesjonalne z podnośnikiem hydraulicznym lub pneumatycznym

Prowadząc salon pielęgnacji zwierząt trzeba być gotowym na przyjęcie każdego klienta. Zarówno tego mniejszego, jak i sporo większego. Aby móc komfortowo pracować z psami różnych ras niezbędne w salonie są odpowiedniej wielkości stoły groomerskie. Najczęściej salon posiada na swoim wyposażeniu co najmniej dwa stoły, z których służy do pielęgnacji mniejszych zwierząt, zaś z drugiego korzystają więksi klienci. Nie zawsze metraż salonu czy budżet właściciela pozwala na zakup dwóch dużych stołów. W takim przypadku do pielęgnacji małych ras można zakupić stół z regulacją hydrauliczną lub stół z podnośnikiem pneumatycznym. Zajmują one mniej miejsca niż duże stoły, posiadają regulację wysokości i bardzo często obrotowy (z możliwością blokady) blat, który ułatwia pielęgnację – nie trzeba chodzić dookoła stołu czy odwracać zwierzęcia, wystarczy przekręcić blat. Waga oscyluje w okolicach 30-35 kg. Stoły z podnośnikiem pneumatycznym dostępne są głównie z okrągłym blatem o średnicy 70 cm, rzadziej z prostokątnym – przeważnie 50 x 80 cm. Praktycznie każdy z dostępnych na rynku stołów sprzedawany jest w komplecie z wysięgnikiem (szubieniczką) jednostronnym oraz smyczą groomerską.

Jeśli nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi na zakup dużego stołu z regulacją elektryczną to nic straconego – możemy zakupić duży stół hydrauliczny. Stoły takie dostępne są z najczęściej z blatem o wymiarach 110 x 60 cm, rzadziej 120 x 60 cm. Są tańsze niż odpowiedniki z regulacją elektryczną a regulacja wysokości odbywa się za pomocą “pompowania” nogą tłoka hydraulicznego, co powoduje podnoszenie się blatu. Jeśli chcemy wprowadzić bądź sprowadzić zwierzę ze stołu wystarczy wcisnąć nóżkę tłoka do końca – stół obniży się do minimalnego poziomu. Taki model umożliwia bezproblemową pielęgnację psów ras dużych – wysokość regulować możemy w zakresie od około 50 do mniej więcej 100 cm. Kupując taki stół otrzymamy w komplecie dwustronny, regulowany wysięgnik (rzadziej jednostronny) oraz zestaw dwóch smyczek do podpięcia psa. Regulowane nóżki pomogą stabilnie ustawić stół nawet na nieco nierównej powierzchni. Dzięki wadze, która wynosi około 50 kilogramów stoły takie są wystarczająco stabilne, aby komfortowo i bezpiecznie pielęgnować nawet duże zwierzęta.

Zarówno mniejsze, jak i większe stoły dostępne są z blatami w różnych kolorach, co umożliwia dobranie ich pod wystrój kolorystyczny salonu.Profesjonane stoły groomerskie regulowane elektrycznie

Najwygodniejszym w użytkowaniu i dostępnym najczęściej z największym blatem rodzajem stołów do profesjonalnej pielęgnacji zwierząt w salonie groomerskim są stoły groomerskie z elektrycznym podnośnikiem. Sterowanie odbywa się za pomocą przewodowego pilota ręcznego bądź pedałów sterujących znajdujących się przy ramie podnośnika. Blaty o wymiarach od 110 x 60 do 125 x 60 cm umożliwiają wygodną i bezpieczną pracę nawet przy psach ras olbrzymich jak na przykład Nowofundland. Nośność podnośnika wynosząca ponad 100 kg gwarantuje podniesienie każdego olbrzyma, który będzie chciał skorzystać z zabiegów spa. Stoły elektryczne są najdroższe spośród tych dostępnych na rynku, ale zapewniają maksimum komfortu podczas pracy. Dzięki sterowaniu za pomocą siłownika elektrycznego ruch blatu zarówno w górę jak i w dół odbywa się płynnie. Kolejną zaletą w porównaniu do stołów hydraulicznych jest też większy zakres regulacji wysokości. O ile maksymalna wysokość podnoszenia jest podobna do tej w stołach hydraulicznych i wynosi od około 100 do 120 cm to niektóre modele stołów elektrycznych potrafią opuścić blat nawet do 20 cm nad podłogą. To bardzo ułatwia wprowadzenie na stół psów ras bardzo dużych i jest bardzo pomocne podczas pielęgnacji psów seniorów, mających problem z poruszaniem się. Największe stoły z podnośnikiem elektrycznym ważą ponad 60 kilogramów, co zapewnia im bardzo dużą stabilność. Podobniej jak w dużych stołach hydraulicznych, stoły elektryczne także posiadają regulowane nóżki, dzięki czemu nie straszne im nierówne płytki w salonie.

Niektóre z dostępnych na rynku modeli wyposażone są w kółka umożliwiające łatwe przemieszczanie – wystarczy unieść stół z jednej strony i przejechać nim w inne miejsce. Umożliwia to przesunięcie stołu osobie nawet o bardzo drobnej posturze. Są także dostępne stoły groomerskie z podświetlanym blatem. Poza byciem fajnym, gadżeciarskim elementem wyposażenia salonu pielęgnacji zwierząt podświetlany blat ułatwia pielęgnację psów czarnych – zwłaszcza ich łap. Podświetlenie rozwiązane jest za pomocą świetlówek (rzadziej) lub listew led.

Kupując stół sterowany elektrycznie, niezależnie od jego wielkości, otrzymujemy kompletny zestaw – stół groomerski, podwójny wysięgnik oraz zestaw smyczy.

Obrotowe nakładki na duże stoły profesjonalne

Producenci stołów pomyśleli też o salonach, które mają bardzo mały metraż i nie mają możliwości, aby postawić dwa stoły – jeden duży i drugi mały. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie obrotowa nakładka na stół groomerski. Produkt ten wygląda tak, jakby zdjąć obrotowy blat ze stołu hydraulicznego i przymocować go do specjalnej podstawy. Zazwyczaj nakładki takie są obrotowe (z możliwością blokady) i posiadają wysięgnik (szubieniczkę) groomerską wraz ze smyczą. Niezaprzeczalną zaletą takiej nakładki jest, poza jej funkcjonalnością, niewielki rozmiar. Jest też na tyle lekka, że po użyciu możemy ją bez problemu zdjąć z dużego stołu i odstawić na bok.

Akcesoria do stołów groomerskich

Do praktycznie wszystkich modeli stołów, które są na rynku dostępny jest szereg przydatnych akcesoriów. Nie musimy na przykład korzystać z dołączonych do zestawu smyczek groomerskich. Z bardzo bogatej oferty możemy wybrać takie, które najlepiej będą zaspokajały nasze oczekiwania. Akcesoryjne smyczki, linki i łańcuszki dostępne są w różnych długościach, różnych szerokościach oraz wielu kolorach i wzorach. Bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie.Jeśli powierzchnia blatu w naszym stole zużyje się po pewnym czasie, bądź też zapragniemy zmienić jej kolor, to z pomocą przyjdą nam wymienne maty na stół. Najczęściej dostępne są one w rozmiarze 120 x 60 cm. Jeśli mamy mniejszy stół to matę trzeba po prostu odpowiednio przyciąć. Maty o wielkości 125 x 65 też bywają dostępne, ale rzadziej. Wymienne maty występują w kilku kolorach, dzięki czemu można wybrać taki, który będzie nam pasował.

Do większości stołów przenośnych można także dokupić wysięgnik (szubieniczkę) groomerską. Są one montowane za pomocą specjalnej “łapy”, która obejmuje blat stołu. Dostępne są wysięgniki pojedyncze oraz podwójne. Przed zakupem podwójnej trzeba upewnić się, czy będzie ona pasować do naszego stołu – są one przeznaczone do stołów o blatach mających minimum 110 cm długości.

Dla każdego coś odpowiedniego

Jak widać, oferta stołów do pielęgnacji zwierząt jest naprawdę bogata. Niezależnie od tego, czy chcemy samodzielnie pielęgnować swojego psa w domu, czy potrzebujemy stołu na wystawę czy też właśnie otwieramy salon groomerski i chcemy go wyposażyć, znalezienie odpowiedniego stołu gromerskiego nie będzie wielkim problemem. Musimy tylko określić, jakie parametry powinien on spełniać a także zdecydować jaki budżety chcemy przeznaczyć na jego zakup. Zawsze możemy też skontaktować się z obsługą sklepu czy hurtowni wyposażenia groomerskiego i uzyskamy pomoc w doborze modelu, który będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania.