Jak dbać o sierść kota? Wszystko o pielęgnacji sierści kota

Pielęgnacja kota - zabiegi i akcesoria. Co powinieneś wiedzieć_

U kotów bardzo ważną rolę w życiu odgrywa dokładna pielęgnacja. Pozwala ona na utrzymanie czystości futerka, które jest jedną z największych zalet tych uroczych mruczków. Koty wiele godzin w ciągu dnia spędzają na dokładnym czyszczeniu swojej szaty, dokładnie wylizując każdy centymetr kwadratowy sierści, aby później dumnie się prezentować. W porównaniu z psami pielęgnacja wydaje się być zdecydowanie prostsze – nie bez powodu koty nazywane są prawdziwymi czyściochami. Jednak dbanie o sierść to jedynie jeden z kilku bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy niektórych zabiegach czworonożny przyjaciel będzie potrzebował naszej pomocy. Podstawą jest, aby wszystkie zabiegi wykonywane były systematycznie i przebiegały w miłej atmosferze.

Im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać kota do zabiegów pielęgnacyjnych tym większe prawdopodobieństwo, że je zaakceptuje, a nawet polubi. Pielęgnacja czworonoga to także doskonały moment do budowania relacji między nim a właścicielem. Można również wszystkie zabiegi wprowadzić w formie zabawy, dzięki czemu dyskomfort odczuwany podczas ich wykonywania zmaleje lub nawet całkowicie ustąpi.

Pielęgnacja kota - zabiegi i akcesoria. Co powinieneś wiedzieć
Decydując się na kota musimy liczyć się z obowiązkami, które nas spadną – zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila, zapewnienie mu jak najlepszych warunków do życia, poświęcanie wystarczającej uwagi jak i systematyczne dbanie o jego higienę.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne u kotów

Pielęgnacja sierści kota

Sierść stanowi nie tylko największą ozdobę naszego czworonoga, ale także pełni funkcję ochronną. Koty poświęcają dużo czasu na wylizywanie futra połykając tym samym martwe włosy, które zbijają się w kule włosowe w ich przewodzie pokarmowym. Są one powodem złego samopoczucia a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić nawet do śmierci pupila, dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie sierści mruczka w celu pozbycia się martwego włosa. Same czynności pielęgnacyjne jak i niezbędne do nich akcesoria groomerskie będą różnić się nieco w zależności od rasy, rodzaju sierści jak i tego czy kot posiada podszerstek czy nie.

pielęgnacja kota krótkowłosego – szczotkowanie kota krótkowłosego nie przysparza dużych problemów. Najczęściej wystarczy przeczesać ją raz lub dwa razy w tygodniu za pomocą gumowego lub silikonowego zgrzebła oraz szczotki z naturalnym włosiem. U odmian z podszerstkiem można wspomóc się także FURminatorem. Aby utsunąć powierzchowne zabrudzenia można co kilka dni przetrzeć futerko pupila specjalną nawilżaną chusteczką lub zwilżoną irchową szmatką.

pielęgnacja kota długowłosego – tutaj pielęgnacja różnić się będzie w zależności od długości futra, jak i obecności podszycia. Niektóre koty półdługowłose nie posiadające podszerstka wystarczy przeczesać kilka razy w tygodniu, aby nie doprowadzić do powstania kołtunów. Do tego zadania doskonale sprawdzi się twarda włosiana szczotka (może być z nylonowym rozczesywaczem) oraz szczotka z metalowymi igłami. Koty półdługowłose, jak i długowłose z bujnym podszyciem potrzebują częstszej pielęgnacji, aby zapobiec powstawaniu filców, które mogą przyczynić się do wielu poważniejszych problemów. Tutaj potrzebna będzie szczotka typu pudlówka, która pomoże rozczesać podszerstek, twarda włosiana szczotka z rozczesywaczem i ewentualnie filcak do walki z kołtunami. Można używać także FURminatora dla kotów długowłosych. Ważne jednak, aby pamiętać, że używa się go jedynie raz w tygodniu.

Pielęgnacja zębów i higiena jamy ustnej kota

Zaniedbane i nieleczone zęby mogą przyprawić naszego czworonoga o podobne dolegliwości jakie dotykają ludzi, dlatego też dbanie o tą część ciała jest tak istotne. Pielęgnacja jamy ustnej powinna odbywać się regularnie, ponieważ – odkładająca się płytka nazębna jest doskonałym siedliskiem bakterii, które po czasie zaczynają roznosić się po całym organizmie. Poza aspektami estetycznymi – kamień nazębny tworzy żółty nalot na zębach oraz jest powodem nieprzyjemnego zapachu z kociego pyszczka – może on przyczynić się do wielu poważniejszych chorób u pupila. Najskuteczniejszym sposobem jest mycie kocich zębów. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się specjalna szczoteczka dla kotów lub miękka szczoteczka dla dzieci oraz pasta do zębów – przeznaczona dla zwierząt. Nie wolno używać past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ zawierają one fluor niebezpieczny dla pupili. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych systematyczność to podstawa.

Przycinanie pazurków kota

To jeden z najtrudniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ zdecydowana większość kotów nie przepada za obcinaniem pazurków. Oczywiście dużą rolę odgrywa przyzwyczajenie czworonoga od małego do takich zabiegów, wtedy jest szansa, że zniesie je ze spokojem. Do przycinania pazurków należy używać obcinaczek o klasycznym, nożyczkowym kształcie lub takich w postaci gilotynki. Nie powinno się stosować akcesoriów ludzkich, bo mogą one zmiażdżyć pazur zamiast go uciąć. Zabieg ten należy robić delikatnie, aby nie uszkodzić rdzenia, który jest silnie unerwiony i ukrwiony. Zacięcie objawia się krwawieniem i sprawi pupilowi dyskomfort. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach lub mamy obawy, aby samodzielnie wykonać ten zabieg to zawsze możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego groomera z salonu pielęgnacji zwierząt bądź pobliski weterynarz.

Kontrola uszu kota

W kocich uszach (podobnie jak u ludzi) naturalnie występuje wydzielina, która pełni funkcję ochronną. Jej nadmiar jest zazwyczaj usuwany naturalnie, podczas trzepania przez kora igłową. Czasem jednak zdarza się, że wydzielina się nawarstwi i trzeba będzie ją usunąć. Nadmiar woskowiny można usunąć za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych lub u weterynarza. Powodują one wysychanie woskowiny, która zbija się w grudki i odrywa podczas trzepania przez czworonoga głową. Nie zaleca się używać się patyczków do uszu, a jeśli już z nich korzystamy to nie wolno ich wsadzać do ucha zbyt głęboko, ponieważ łatwo uszkodzić przewody słuchowe. Bywa też tak, że nadmierne nagromadzenie wydzieliny usznej może świadczyć o chorobie, dlatego jeśli zauważymy, że pupil nerwowo drapie swoje uszy lub często trzepie głową to koniecznie trzeba sprawdzić uszy i w razie zauważenia niepokojących objawów udać się do lekarza weterynarii.

Kontrola oczu kota

Regularnie kontrolować trzeba oczy pupila i w razie konieczności usuwać nagromadzone w ich okolicach naloty ropne. Do tego celu można użyć preparatów higienicznych, które dostaniemy w sklepach zoologicznych lub u weterynarza, Można także użyć wacika nasączonego solą fizjologiczną. Systematyczna kontrola oczu czworonoga pozwoli nam szybko wykryć ewentualny stan zapalny oka i udać się do weterynarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Zaczerwienienie lub nadmierne łzawienie to znak, że z okiem naszego podopiecznego dzieje się coś niedobrego.

Decydując się na kota musimy liczyć się z obowiązkami, które nas spadną – zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila, zapewnienie mu jak najlepszych warunków do życia, poświęcanie wystarczającej uwagi jak i systematyczne dbanie o jego higienę. Czysty, zadbany i kochany kot to szczęśliwy kot, a to przekłada się również na jego zdrowie.

Przeczytaj również: Czy kota się kąpie? Kiedy kąpiel jest potrzebna, jak ją przygotować i jakich kosmetyków użyć