Wyposażenie groomera – co potrzebuje groomer do komfortowej pracy z psami?

praca groomera z tymi akcesoriami będzie łatwiejsza_

Akcesoria dla groomera ułatwiające prace

Praca jako groomera nie budzi już takiego zdziwienia jak to jeszcze miało miejsce kilkanaście lat temu. Obecnie jest to zawód powszechnie spotykany i cieszący się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się postrzeganie zwierząt domowych jako pełnoprawnych członków rodziny. Coraz więcej rodzin posiada psa lub kota i decyduje się na korzystanie z usług profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt. Niektóre rasy wymagają dość skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji. Wykwalifikowany groomer, posiadający profesjonalny sprzęt jest w stanie pomóc nam z dbaniem o naszego zwierzaka. Z roku na rok zmieniają się wymagania klientów a zrozumienie ich potrzeb przybliża osoby zawodowo pielęgnujące zwierzęta do sukcesu. Analiza potrzeb klientów i jak najlepsze dopasowanie się do ich oczekiwań to klucz do sukcesu w biznesie groomerskim.

Osoba chcąca zostać groomerem musi być cierpliwa, lubić pracować ze zwierzętami i mieć zdolności manualne. To cechy, które w tym zawodzie są niezbędne. Konieczna będzie wiedza, którą zdobyć można podczas kursów i seminariów zawodowych a także odpowiedni sprzęt, akcesoria i kosmetyki, dzięki którym groomer będzie w stanie świadczyć swoje usługi. Psy nie są jednakowe, różnią się typem sierści i trafiają do salonu w różnym stanie. Dobry groomer powinien posiadać umiejętności i wyposażenie salonu pozwalające wykonać pielęgnację psa każdej rasy

Czym zajmuje się groomer?

Jak wiele osób mylnie sądzi praca groomera nie opiera się jedynie na czesaniu i przycinaniu sierści zwierząt. To kompleksowa usługa pielęgnacji, która zadba o Twojego czworonoga tak jak jego sierść tego wymaga. Sierść psów różni się w zależności od rasy a co za tym idzie potrzebują także innych zabiegów, które odpowiednio zadbają o włos. Groomerzy coraz to poszerzają swoją ofertę, jednak już na ten moment oferują nam mycie psa za pomocą specjalnie dobranych kosmetyków do potrzeb skóry i sierści, rozczesywanie włosa i pozbywanie się kołtunów, przycinanie sierści, trymowanie psów szorstkowłosy, obcinanie pazurków, mycie zębów, czyszczenie uszu i okolic oczu a także przycinanie włosów między palcami, w uszach czy pozbywanie się insektów. Groomer zadba o Twojego czworonoga dobierając kosmetyki pod niego a także zabiegi, których potrzebuje. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku psów rasowych wystawianych na wystawach psów. Ich wygląd musi być ściśle określony według wzorca. Jeśli chcesz, aby groomer przygotował Ci psa pod występ na wystawie poinformuj go o tym i ustal z nim szczegóły. upewnij się, że zna się na wyglądzie wystawowym danej rasy. W innym wypadku niezgodność z wytycznymi rasy może przekreślić Twoje szanse wystawowe a odbudowanie sierści może zająć kilka do kilkunastu miesięcy. 

Poznaj zawód Groomera lepiej! Zobacz także:

Jakie wyposażenie potrzebne jest do komfortowej pracy?

Komfortowa praca to taka, gdzie będziesz przygotowany na każdego klienta, dzięki czemu odejdzie Ci stres związany z tym, że danego psiaka nie jesteś w stanie obsłużyć lub kombinowania zamienników profesjonalnych akcesorium. Jednak nigdy nie przyniesie to takiego efektu jak za pomocą odpowiedniego groomerskiego wyposażenia. 

Stół groomerski

To jeden z najważniejszych sprzętów, których nie może zabraknąć w pracy groomera. Najlepszym wyborem będzie stół groomerski posiadający regulację wysokości, co znacznie poprawia komfort pracy groomera. Regulacja wysokości może odbywać się elektrycznie lub hydraulicznie. Dzięki możliwości opuszczania i podnoszenia blatu groomer może bez problemu ustawić jego wysokość na takim poziomie, aby móc pracować w pozycji wyprostowanej, a po skończonym zabiegu ułatwić zwierzęciu zejście ze stołu. W trosce o bezpieczeństwo czworonoga stół powinien posiadać antypoślizgową matę, łatwą do utrzymania w czystości. Do stołu groomerskiego niezbędny będzie także wysięgnik groomerski, który powszechnie nazywany jest szubienicą. Duże stoły wyposażone są najczęściej w dwustronne wysięgniki, rzadziej w jednostronne. Wysięgnik mocowany jest do ramy stołu i umożliwia przypięcie psa podczas wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapobiega to możliwości zeskoczenia czworonoga ze stołu. Podpięcie psa pod brzuchem uniemożliwia mu siadanie, co znacznie ułatwia pielęgnację podbrzusza i łap. Zdecydowana większość dużych, profesjonalnych stołów groomerskich posiada wysięgnik wraz z jedną lub dwoma smyczami w komplecie i nie ma potrzeby jego dokupowania.

Wanna groomerska do kąpieli

Psy, które przychodzą do salonu pielęgnacji zwierząt powinny mieć zapewnioną kompleksową usługę. Po rozmowie z właścicielem zwierzaka, który określi swoje oczekiwania co do zakresu pielęgnacji można przystąpić do pracy. Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie czworonoga, sprawdzenie jego sierści i skóry. Zdarza się, że do salonu trafia zwierzak cierpiący na różnego rodzaju problemy skórne, czasem też może mieć ukrytą w sierści ranę. Po oględzinach można umieścić psa w wannie. Profesjonalne wanny groomerskie są odpowiednio przygotowane tak, aby wprowadzanie i wyprowadzanie psa nie było uciążliwe. Posiadają otwieraną przednią lub boczną ściankę.

Najlepiej wybrać wannę, która posiada podnośnik elektryczny – co z pewnością ułatwi pracę groomera, dbając o jego komfort. Dzięki możliwości opuszczenia wanny nie trzeba podnosić psa i umieszczać go w niej ręcznie, co przy dużych lub ruchliwych czworonogach może być problematyczne. Po wprowadzeniu psiaka do wanny można podnieść ją do góry i swobodnie dopasować wysokość do potrzeb. Kiedy pies znajduje się już w wannie można go umyć – w tym celu należy dokładnie zmoczyć jego sierść ciepłą (lecz niegorącą wodą) i nałożyć odpowiedni szampon. Czasem konieczne będzie dwukrotne mycie – wszystko zależy od stanu szaty i stopnia jej zabrudzenia. 

praca groomera z tymi akcesoriami będzie łatwiejsza
Duży wybór grzebieni sprawia, że bez problemu dobierze się taki, który odpowiada potrzebom włosa. Grzebień poprzeczny dostępny w wersji z obrotowymi igłami lub stałymi doskonale sprawdzi się podczas zabiegów pielęgnacyjnych ras dużych o obfitej sierści.

Maszynki groomerskie do strzyżenia 

Maszynka groomerska – poza wanną i stołem – to kolejne, bardzo ważne akcesorium groomera. Pomimo dość szerokiego wyboru różnych modeli, osoba planująca zająć się zawodowo pielęgnacją psów musi skupić się na maszynkach profesjonalnych, bowiem tylko takie podołają ciężkiej pracy. Są one zaprojektowane do długotrwałej pracy z różnym rodzajem sierści – od prostej i cienkiej aż po grubą i obfitą.

Zdecydowanie warto posiadać dwie maszynki podstawowe, aby w razie awarii głównej maszynki móc dokończyć zabieg pielęgnacyjny. Sprzęt psuje się wówczas, kiedy pracuje, dlatego zapasowa maszynka oszczędzi nerwów i przestojów w pracy, podczas których groomer traci pieniądze. Wybierając maszynkę zapasową warto zakupić taki sam model jak podstawowa, ponieważ dłoń będzie już przyzwyczajona do kształtu i wagi takiej maszynki. Oczywiście można wybrać inny model, ale w takim wypadku trzeba zwrócić uwagę, aby był on kompatybilny z ostrzami, na których pracujemy z podstawową maszynką. W praktyce oznacza to, że wystarczy zakupić jakąkolwiek maszynkę pracującą z ostrzami w systemie “snap-on”.

Do najchętniej wybieranych maszynek groomerskich zalicza się Andis, Heiniger, Moser, Wahl i Oster. Są jeszcze na rynku maszynki Aesculap i Thrive, jednak nie są zbyt popularne, co oczywiście nie oznacza, że są złe. Decydując się na maszynkę możemy wybierać spośród maszynek bezprzewodowych i przewodowych. Zdecydowanie wygodniejsze są maszynki bezprzewodowe, które umożliwiają pracę w dowolnym miejscu a nie tylko tam, gdzie znajduje się gniazdo sieciowe. W przypadku maszynki bezprzewodowej nie występuje też ryzyko zaplątania się psa w kabel. Trzeba jednak pamiętać, że są one jednak nieco cięższe niż modele przewodowe ze względu na akumulator. Najlepiej udać się do sklepu groomerskiego, który umożliwia wzięcie do ręki każdego dostępnego modelu, dzięki czemu będzie można sprawdzić, jak maszynka leży w dłoni. Większość maszynek bezprzewodowych dostarczana jest dwoma akumulatorami, a nawet jeśli w komplecie znajduje się jeden to nie ma problemu z dokupieniem drugiego. 

Poza maszynką główną potrzebna będzie jeszcze maszynka wykończeniowa, służąca do pracy w trudno dostępnych okolicach jak łapy, uszy, oczy czy broda. Mała maszynka zapewni także komfort podczas pracy z rasami miniaturowymi, gdzie operowanie dużą maszynką jest niewygodne.

Aby maszynka długo służyła trzeba przestrzegać konserwacji ostrzy i dbać o regularne przeglądy sprzętu, w tym wymianę elementów eksploatacyjnych takich jak kiwak (napęd ostrza).

Ostrza do maszynki 

Maszynka do pracy wymaga ostrzy. Rodzaj ostrzy należy dopasować do potrzeb klientów i rodzaju ich sierści. W przypadku salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie groomer nastawia się na psy każdej rasy, wielkości i o różnym typie sierści konieczne będzie posiadanie szerokiego zestawu ostrzy do maszynki. Producenci oferują ostrza o długości cięcia od 0,1 mm (ostrza bardzo krótkie, weterynaryjne) aż po 19 mm. Trzeba zwrócić uwagę, aby ostrze było w systemie “snap-on” dzięki czemu będziemy mieli pewność, że będzie pasować do maszynki. W zależności od producenta ostrza mogą się różnić wyglądem i oznaczeniami, ale ważne jest dobranie ich według długości cięcia, które oferują (przykładowo ostrze Moser tnące na długość 3 mm ma oznaczenie 8,5F, podczas gdy w przypadku innych producentów jest to 7F / 7FC). Są ostrza przeznaczone do strzyżenia gładkiej sierści, są też takie do kręconej i sfilcowanej sierści. Podział ten nie dotyczy wszystkich ostrzy a jedynie kilku. Na przykładzie ostrza numer 7 tnącego na długość 3.2 mm można zauważyć, że do wyboru mamy nóż 7 (bez oznaczenia literowego), nóż 7F (w przypadku Ostera i innych producentów) czy nóż 7FC (w przypadku Andisa). Patrząc na te noże widać od razu różnicę w szerokości rozstawienia ząbków – ostrze 7 ma dwa razy mniej ząbków w ostrzu górnym, dzięki czemu łatwiej mu wbić się w grubą, sfilcowaną sierść. Z kolei ostrze 7F (7FC) ma więcej ząbków i służy do wykańczania fryzury. Podział taki dotyczy ostrzy o numerach 7, 5, 4 i 3.

Wybierając ostrza do maszynki groomerskiej możemy zdecydować się na modele metalowe lub ceramiczne. Stalowe posiadają ostrze dolne i górne wyprodukowane ze stali i w razie zużycia mogą być ponownie naostrzone. Wersja ceramiczna posiada stalowe ostrze górne, lecz element tnący (ostrze dolne) wykonane jest z porcelany. Po stępieniu można wymienić sam element tnący (po pewnym czasie konieczne będzie jednak przeszlifowanie ostrza górnego). O ostrza należy odpowiednio dbać za pomocą specjalnych preparatów – oliwki oraz sprayów chłodzących. Pozwoli to wydłużyć ich żywotność. 

Suszarka groomerska 

Salon pielęgnacji zwierząt nie może funkcjonować bez suszarki groomerskiej. Po kąpieli psiak powinien być przecież dokładnie wysuszony. Suszarki domowe sprawdzą się tylko w przypadku psów ras miniaturowych. Mała moc nadmuchu powoduje, suszenie psa średniej wielkości mogłoby trwać kilka godzin, co jest trudne do zaakceptowania. W przypadku psów olbrzymich czy takich o bardzo gęstej, obfitej sierści praca suszarką ręczną byłaby udręką. Dlatego też zdecydowanie trzeba zaopatrzyć się w profesjonalną suszarkę groomerską. Dostępne są modele stołowe, na stojaku a nawet takie z opcją montażu na ścianie. Suszarki groomerskie charakteryzują się dużą mocą, posiadają zazwyczaj regulację siły nadmuchu oraz poziomu temperatury, dzięki czemu łatwo można dostosować parametry do suszonego psa. W zależności od potrzeb i przeważającego rodzaju psów w salonie groomer może wybrać suszarkę jednosilnikową, dwusilnikową a nawet trzysilnikową. Modele dwu i trzysilnikowe bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji psów ras dużych i olbrzymich oraz tych o bardzo obfitym włosie jak Husky, Malamut czy Bernardyn.  

Nożyczki

Nożyczki groomerskie obok maszynek to jedno z narzędzi, których nie może zabraknąć w pracy groomera. Dla komfortowej pracy niezbędnych będzie kilka rodzajów nożyczek. Nożyczki powinno się dobierać pod swoją rękę, co zapewni komfort ich użytkowania. Występują nożyczki proste, gięte, półdegażowe i degażowe a dostępne długości mieszczą się w zakresie od 5 do 10 cali. Krótsze modele przeznaczone są do prac bardziej precyzyjnych i pielęgnacji psów ras małych. Do cięcia ras dużych lepiej sprawdzą się nożyczki długie. Nożyczki gięte służą do cięć po łuku i modelowania zakrzywionych fryzur. Nożyczki półdegażowe (zwane też degażówkami jednostronnymi) to typ nożyczek rzeźbiących. Jedno ostrze jest pełne a drugie ząbkowane. Służą do przerzedzania sierści. Nożyczki degażowe, nazywane też degażówkami dwustronnymi posiadają ząbki na obu ostrzach. Służą do cieniowania, korygowania ewentualnych niedoskonałości na sierści a przede wszystkim do maskowania przejść między poszczególnymi cięciami. Występują także nożyczki bezpiecznie zakończone, które służą do wycinania sierści w miejscach wrażliwych jak przestrzeń między łapani, okolice pyszczka czy uszu. Końcówki takich nożyczek są zaokrąglone co zabezpiecza skórę przed zranieniem.  Dla komfortu pracy producenci stworzyli nożyczki dla leworęcznych, jak i praworęcznych, choć modeli praworęcznych jest zdecydowanie więcej.

Szczotki 

Ze względu na różnorodność psów nie da się posiadać jedynie jednej szczotki, która będzie odpowiednia do każdego typu sierści. Dobrze dopasowana szczotka dla psa zapewnia komfort pracy i sprawia, że czesanie nie będzie przysparzać wielu problemów. Do jednych z najbardziej uniwersalnych szczotek należy szczotka włosiana dostępna w różnych rozmiarach, różniąca się siebie twardością, jak i długością szczeciny. Włosie powinno być na tyle długie, aby sięgało do skóry czworonoga, dzięki czemu włos będzie rozczesany na całej swojej długości. Kolejnym rodzajem są szczotki włosiane z nylonowym rozczesywaczem, w której na przemian z włosiem umieszczone są plastikowe, sztywne pręciki. Są zróżnicowane pod względem długości, dzięki czemu dochodzą do bardziej niedostępnych miejsc. Szczotki włosiano-miedziane wykorzystywana są podczas pielęgnacji psów o gładkiej i przylegającej sierści – doskonale usuwają zanieczyszczenia, luźne włosy i świetnie nabłyszczają szatę. Kolejnym rodzaje szczotek są szczotki druciane, które sprawdzają się w przypadku psów o sierści długiej i półdługiej. Różnią się od siebie wielkością, długością szpilek, kształtem, jak i stopniem twardości, dzięki czemu łatwo można dopasować je do rodzaju sierści i wielkości psa. Miękkie sprawdzą się w przypadku psów o delikatnym i cienkim włosie. Twarde dopasowane są do sierści twarde i gęstej. Zdecydowanie najpopularniejsze są szczotki pudlówka. Posiadają one dużą ilość cienkich drucików, które na samym końcu są zagięte. Podczas jej używania należy uważać, aby nie podrażnić skóry psa. Pudlówka sprawdza się w przypadku psów o gęstej sierści podszytej bujnym podszerstkiem. Różnią się między sobą wielkością, twardością i długością pręcików, jak i stopniem wygięcia samej główki. Ostatnim rodzajem są szczotki gumowe przydatne przy pielęgnacji psów krótkowłosych. Ten rodzaj szczotki najczęściej nie posiada rączki, lecz pasek, który umożliwia założenie jej na dłoń, dzięki czemu podczas czesania ręka się nie męczy.  Szczotka taka dodatkowo masuje skórę psa poprawiając krążenie. 

Duży wybór szczotek sprawia, że groomer bez problemu skompletuje zestaw pozwalający pielęgnować psy o każdym typie sierści. 

Grzebienie 

Grzebienie po szczotkach to kolejna grupa narzędzi groomerskich, których zadaniem jest rozczesywanie włosa psa. Grzebienie różnią się od siebie w zależności od wielkości, rozstawu igieł, jak i ich długości. Rozstaw zębów należy dobrać do grubości włosa, według zasady, że im cieńszy włos, tym gęstszy powinien być grzebień. Są grzebienie z rączką jak i bez, o stałym rozstawie ząbków oraz mieszane. To, czy zdecydujemy się na grzebień z rączką czy bez zależy od indywidualnych preferencji i tego, którym łatwiej się pracuje. Duży wybór grzebieni sprawia, że bez problemu dobierze się taki, który odpowiada potrzebom włosa. Grzebień poprzeczny dostępny w wersji z obrotowymi igłami lub stałymi doskonale sprawdzi się podczas zabiegów pielęgnacyjnych ras dużych o obfitej sierści.

Gęsty przyda się także podczas wyczesywania martwej sierści i podszerstka. Obrotowe igły stworzone zostały po to, aby uniknąć szarpnięcia czworonoga podczas czesania, kiedy natkniemy się na kołtun. Taki grzebień jest także potrzebny podczas pielęgnacji włosa długowłosego. Gęste grzebienie z kolei są przeznaczone dla psów o cienkim włosie a także podczas wyczesywania insektów czy ich jaj. Do sierści, która ma tendencję do elektryzowania się niezbędny będzie grzebień antystatyczny. Dostępne są także grzebienie o dwóch długościach zębów. Z jednej strony jest gęstszy a z drugiej zęby są o szerszym rozstawie. 

Do pielęgnacji psiej sierści pod żadnym pozorem nie nadaje się grzebień plastikowy czy taki przeznaczony dla ludzi. 

Praca groomera nie należy do lekkich i jest dość wymagająca. Na szczęście szeroki wybór asortymentu sprawia, że każdy groomer bez problemu dobierze niezbędne akcesoria, które ułatwią pracę i sprawią, że stanie się ona łatwiejsza i bardziej komfortowa

Filcaki 

Filcaki to narzędzia, które są niezbędne w przypadku psów o długiej sierści, ze skłonnością do kołtunienia się. Dzięki swojej konstrukcji filcak poradzi sobie z mocno sfilcowanym włosem – jego ostre haczyki delikatnie przecinają powstałe filce. Im większy pies tym większy (dłuższy) powinien być filcak. Bezpieczną opcją jest filcak o zakrzywionych końcach, ponieważ minimalizuje on ryzyko skaleczenia czworonoga. 

Cążki do pazurków

Przycięcie pazurków od czasu do czasu jest niezbędne. Niektóre psy samodzielnie zdzierają sobie pazurki podczas spacerów inne jednak nie robią tego w wystarczającym stopniu. Zabieg ten nie jest zbyt lubiany przez naszych czworonożnych przyjaciół. Łatwo też o przypadkowe skaleczenie rdzenia, dlatego warto na wszelki wypadek mieć środki do dezynfekcji i tamowania krwawienia. Na jasnych pazurach łatwiej można dostrzec rdzeń – inaczej jest w przypadku ciemnych pazurków. Wielkość obcinaczek do pazurów należy dobrać do wielkości psa. Dostępne są gilotynki (raczej dla małych i średnich psów) i obcinaczki klasyczne sprawdzające się w przypadku ras dużych i olbrzymich. Są też pilniki elektryczne (zwane inaczej także szlifierkami), które w prosty sposób skracają pazury zarówno ras dużych, jak i małych. Najczęściej zasilane są bateriami typu “paluszek” ale są także dostępne modele z wbudowanym akumulatorem czy zasilaniem sieciowym. Po przycięciu pazura można użyć zwykłego pilnika, który pozwoli wygładzić krawędzie pazura i pozbyć się wszelkich zadziorów.

FURminator

Jest to narzędzie groomerskie do usuwania podszerstka. Dzięki jego charakterystycznej budowie bez problemu można pozbyć się zbitego i martwego podszerstka bez wyrywania i uszkadzania włosa okrywowego. Decydując się na wybór furminatora trzeba wziąć pod uwagę wielkość zwierzaka. Dostępne są modele przeznaczone do ras krótkowłosych, jak i długowłosych. FURminator jest nazwą zastrzeżoną, dlatego podobne narzędzia występują pod nazwą coatminator, eliminator czy furshredder. Narzędzie to składa się z rączki i końcówki w postaci grubego, stalowego grzebienia o gęstych ząbkach. Jest to bezpieczne akcesorium, które nie podrażnia skóry czworonoga, jak i nie robi zadrapań. 

Kamień trymerski

Kamień trymerski swoim wyglądem przypomina pumeks. Praca z nim polega na przeciąganiu go po szacie zwierzęcia co pozwala usunąć martwe włosy – zarówno okrywowych, jak i podszerstka. Przywracają sierści zdrowy i piękny wygląd. Pozbywają się z sierści także brudu czy złuszczonego naskórka.  

Trymery

Dzielą się na trymery hakowe i nożykowe. Hakowe doskonale sprawdzają się do usuwania nadmiaru podszerstka i przydadzą się w salonie. Z kolei trymery nożykowe służą do trymowania psów szorstkowłosych. Nie każdy groomer świadczy takie usługi z uwagi na fakt, że są one dość czaso- i pracochłonne. Przed umówieniem psa upewnij się, że wybrany przez Ciebie groomer oferuje te zabiegi a Twój czworonożny przyjaciel dostanie niezbędne dla niego zabiegi pielęgnacyjne. 

BHP

Higiena pracy dotyczy zarówno o czworonożnych klientów salonu, jak i groomera. Narzędzia powinny być odpowiednio sterylizowane, aby nie przenosić ewentualnych chorób, które mogą posiadać psy, czy różnego rodzaju infekcji skórnych. Dotyczy to także pasożytów różnorodnego rodzaju. Do sterylizacji można używać sterylizatora UV, który w szybki sposób dezynfekuje narzędzia typu nożyczki, grzebienie, szczotki, ostrza do maszynek itp. Urządzenie to wykorzystuje do sterylizacji promieniowanie UV-C, nie stosując przy tym środków chemicznych. Do pielęgnacji ostrzy i nożyczek można używać myjek ultradźwiękowych, dzięki którym możliwe jest wyczyszczenie narzędzi nawet w trudnodostępnych miejscach. Do myjek najlepiej używać specjalnych preparatów. Po myciu ostrza i nożyczki trzeba dokładnie wysuszyć i naoliwić. Lampa bakteriobójcza sprawdza się w dezynfekcji całej powierzchni salonu. Są one z powodzeniem stosowane w szpitalach, gabinetach zabiegowych i kosmetycznych. Zabijają wirusy oraz bakterie.

Przydatnym wyposażeniem salonu groomerskiego jest krzesło. Dobrze dobrane krzesło groomerskie pozwoli zadbać o kręgosłup i komfort pracy. Oczywiście nie każdego psa da się obsługiwać na siedząco, jednak pomimo tego w niektórych przypadkach krzesło może okazać się zbawiennie. Dostępne są krzesła bez jak i z oparciem. 

W każdym salonie niezbędne będą również podręczne środki do dezynfekcji i odświeżania zapachu. Zdarza się, że czworonożny klient ze stresu zrobi śmierdzącą niespodziankę. Środki usuwające mocz i niwelujące niepożądane zapachy pomogą rozwiązać taki problem.

Kosmetyki do pielęgnacji zwierząt

Pielęgnacja zwierząt nie może obejść się bez odpowiednich kosmetyków do sierści. Pachnący i zadbany pies z pewnością sprawi, że klient wróci do salonu pielęgnacji zwierząt. Szeroki wybór kosmetyków sprawia, że groomer bez problemu znajdzie preparaty dopasowane do różnej szaty, jak i typu włosa. Warto wybierać produkty przeznaczone do profesjonalnej pielęgnacji zwierząt, które cechują się dużą koncentracją, co powoduje, że są ekonomiczne. Takie szampony należy rozcieńczać według zaleceń producenta. Niektóre psy potrzebują szamponu, który napuszy ich sierść i ją podniesie u nasady. Inne jednak posiadają włos, który musi przylegać a jeszcze inne mają sierść szorstką, która wymaga szamponu bez zmiękczaczy. Producenci często produkują również odżywki z tej samej linii co szampon. Możesz zdecydować się na taki wybór lub odżywki poszukać o zupełnie innym działaniu. Oprócz szamponów i odżywek dostępne są również preparaty do higieny oczu, uszu, ułatwiające rozczesywanie włosa, antystatyczne czy nabłyszczające. Preparaty ułatwiające rozczesywanie włosa sprawiają, że powstałe kołtuny łatwiej rozczesać nie zadając przy tym niechcianego bólu czworonogowi. Spraye nabłyszczające niekiedy niezbędne są przed wystawą, aby ich włos się błyszczał i tym samym skradł serce sędziemu. 

Pozostałe akcesoria

Oprócz podstawowego wyposażenia przydatne będą jeszcze inne akcesoria groomerskie, które wspomogą pracę i w znacznym stopniu ją ułatwią. Do takich akcesoriów można zaliczyć apteczkę, która w razie wypadku może okazać się bardzo przydatna. Butelki do miksowania kosmetyków sprawdzą się rozrabiania skoncentrowanego kosmetyku co jest konieczne w przypadku koncentratów, których nie można nakładać bezpośrednio na skórę i sierść czworonoga. Dzięki organizerom do narzędzi wszystkie narzędzia będą pod ręką a groomer nie będzie tracić czasu na niepotrzebne szukanie nożyczek czy ostrzy. Do utrzymania czystości w salonie przyda się porządny odkurzacz – z uwagi na ilość sierści warto wybrać model przemysłowy, o dużym pojemniku na brud. Do wstępnego wysuszenia psa pomocne mogą być ręczniki z mikrowłókien, które są trwałe i chłonne co pozwoli zebrać z psa wodę. Przyda się także uchwyt na worek do sierści czy pazurków. Można go łatwo przyczepić do stołu groomerskiego, dzięki czemu bez problemu sierść zgarniesz ręką. 

Praca groomera nie należy do lekkich i jest dość wymagająca. Na szczęście szeroki wybór asortymentu sprawia, że każdy groomer bez problemu dobierze niezbędne akcesoria, które ułatwią pracę i sprawią, że stanie się ona łatwiejsza i bardziej komfortowa. Posiadając pełne wyposażenie groomer nie musisz się martwić czy będzie w stanie zadbać o czworonoga, który zawita do jego salonu – z dobrze dobranymi akcesoriami żadne wyzwanie nie będzie zbyt trudne. Pamiętaj, że każdy pies, jak i jego sierść i typ potrzebuje innej pielęgnacji. Sierść szorstka potrzebuje innych zabiegów a tym samym innych akcesoriów groomerskich niż sierść długa a tym bardziej krótka.  Wybierając wyposażenie zwróć na to uwagę i nie pozwól się zaskoczyć. 

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące produktów lub potrzebują pomocy w ich doborze to zapraszamy do kontaktu z naszą obsługą sklepu, która z przyjemnością Państwu doradzi i dobierze produkty, które sprawią, że Państwa praca będzie przyjemniejsza i łatwiejsza!