ABC domowej pielęgnacji psa – jakie zabiegi należy wykonywać

ABC domowej pielęgnacji psa - jakie zabiegi należy wykonywać_

Systematyczna pielęgnacja naszego pupila jest niezwykle ważna. Dbamy w ten sposób o jego komfort, dobre samopoczucie a w efekcie o zdrowie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że regularnie pielęgnowany pies zostawia w naszym domu mniej sierści. Zabiegi pielęgnacyjne będą się od siebie różnić w zależności od rasy psa, rodzaju jego sierści, jego wieku a nawet tak indywidualnych aspektów, jak aktualny stan zdrowia. Jedne rasy wymagają nieco bardziej skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów niż inne. Niezależnie od tego pielęgnacja powinna być systematyczna, bo tylko dzięki temu nasz pies będzie przyciągał wzrok swoim wspaniałym wyglądem, a jego włos będzie w doskonałej kondycji. Niewątpliwie to w naszych jako właścicieli rękach leży jak najlepszy wygląd pupili. Powinniśmy dbać o swoich czworonożnych przyjaciół tak, jak dbamy o siebie. Pielęgnacja to nie tylko dbanie o piękny wygląd pupila, lśniący i przyciągający wzrok włos, ale także zapobieganiu wielu poważniejszym chorobom. Niektóre zabiegi będą się różnić od siebie w zależności od pory roku, jednak do tych podstawowych, które należy wykonywać regularnie należą czesanie, strzyżenie, obcinanie pazurków, kąpiele, dbanie o higienę oczu, uszu i jamy ustnej.

Szczotkowanie sierści psa

Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny właściwie niezależny od rodzaju sierści czy rasy psa. Szczotkowanie musi przede wszystkim być regularnie wykonywane, aby przynosiło zamierzone skutki. Zabieg ten pomaga usunąć martwe włosy, dając tym samym szanse na odrost nowych, a także minimalizuje obfitość gubienia sierści. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu będzie różnić się w przypadku różnych ras psów. Aspektami, które mają wpływ na ten zabieg to długość i struktura sierści a także to czy pies posiada podszerstek. Większość ras gubi niewielkie ilości włosa cały rok, a dwa razy w roku – na wiosnę i jesień – kiedy zachodzi zmiana włosa okrywowego proces ten przybiera na sile. Są też rasy, które nie linieją prawie wcale.

Duże znaczenie ma dobór odpowiednich akcesoriów groomerskich do czesania psa, dobrany właściwie do danej rasy lub struktury szaty czworonoga. Psy krótkowłose przeważnie czesze się raz, dwa razy w tygodniu. Do ich pielęgnacji wystarczą dwie szczotki. Psy o średniej długości włosa i długowłose należy czesać codziennie, starannie rozczesując każdy kołtun, jeśli tylko takowy się pojawi. Tę czynność należy wykonywać delikatnie, uważając by przypadkiem nie szarpnąć psa. Kołtuny najlepiej na samym początku ostrożnie rozplątać palcami. W przypadku psów o bardziej wymagającej sierści trzeba zaopatrzyć się w większą ilość akcesoriów groomerskich – szczotki, grzebienie, filcaki zgrzebła. Nie można zapomnieć też o preparatach ułatwiających szczotkowanie, ponieważ tego zabiegu nie powinno przeprowadzać się “na sucho”.

Kąpiel psa

Kąpiele, podobnie jak i czesanie uzależnione są od rodzaju włosa czworonoga. Poza tym znaczenie ma także tryb życia pupila, jego aktywność fizyczna czy ewentualne alergie skórne. Niektóre psy będą potrzebowały kąpieli znacznie częściej niż pozostałe. Nie wolno jednak kąpać psa zbyt często, ponieważ mogłoby to przynieść kompletnie odwrotny skutek. Zbyt częste kąpiele mogą usunąć naturalną warstwę ochronną, którą pies posiada na skórze i w efekcie doprowadzić do stanów zapalnych, alergii i zniszczenia struktury sierści. Do kąpieli należy używać tylko i wyłącznie kosmetyków dla zwierząt. Nie wolno używać szamponów dla człowieka, ponieważ pH skóry człowieka i psa czy kota znacząco się różni.

Pierwsza kąpiel powinna odbyć się po ukończeniu 3 miesiąca życia – wcześniej można dbać o czystość za pomocą czystej, wilgotnej szmatki bądź specjalnych, nawilżanych chusteczek pielęgnacyjnych. Na rynku jest wiele modeli takich delikatnych wacików przeznaczonych do pielęgnacji szczeniąt i kociąt. Dorosłego psa kąpie się przeważnie raz na dwa, trzy miesiące. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba i pies wytarza się w czymś nieprzyjemnie pachnącym to nic nie stoi na przeszkodzie, aby doraźnie wykąpać go częściej. Jeśli posiadamy psa lub kota długowłosego, to musimy pamiętać, że przed kąpielą zwierzę musi być porządnie rozczesane. Ma to fundamentalne znaczenie, jeśli chcemy uniknąć skołtunienia się sierści.

Do kąpieli zwierząt długowłosych warto stosować szampony i odżywki bogate w składniki ułatwiające późniejsze rozczesywanie włosa. Sierść potraktowana takimi kosmetykami ma znacznie mniejszą tendencję do plątania się pomiędzy kąpielami. Niezależnie od długości sierści zwierzęcia kluczowym jest dokładne wysuszenie włosa po kąpieli. Najpierw warto odsączyć nadmiar wody ręcznikiem a następnie dosuszyć zwierzaka suszarką, uważając na okolice głowy, a w szczególności uszy. Trzeba przy tym uważać, aby powietrze nie było zbyt gorące.

Strzyżenie psa

Strzyżenie zależne jest przede wszystkim od rasy psa i typu jego szaty. Znaczenie mają także to, czy pies jest wystawiany czy nie i oczywiście upodobania właściciela. Psy krótkowłose nie wymagają strzyżenia, zaś częstotliwość przycinania sierści w przypadku psów długowłosych zależna jest od tego, w jak długim włosie i jakiej fryzurze właściciel chce trzymać swojego czworonoga. Poza strzyżeniem estetycznym konieczne jest też okresowe podcinanie włosów zasłaniających oczy co może w rezultacie zniszczyć wzrok psa, a także wycinanie sierści spomiędzy palców. Zbyt duża ilość sierści w tym miejscu może utrudniać poruszanie się psa. Strzyżenie jest zabiegiem wymagającym sporej wprawy oraz posiadania dobrej maszynki do strzyżenia oraz nożyczek groomerskich. Jeśli nie posiadamy doświadczenia w strzyżeniu psa i nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić taki zabieg to warto skorzystać z pomocy profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowani groomerzy wyręczą nas w tym temacie.

ABC domowej pielęgnacji psa - jakie zabiegi należy wykonywa
Kluczowe jest, aby do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać psa już od szczeniaka. Nawet jeśli maluch nie wymaga jeszcze pełnej pielęgnacji warto czesać go szczotką czy grzebieniem, aby przyzwyczajać go do dotyku narzędzi groomerskich.

Higiena uszu i oczu psa

Psie oczy i uszy to wyjątkowo delikatne narządy, które wymagają szczególnej uwagi i ostrożności. Higiena uszu ma za zadanie przede wszystkim chronić je przed infekcjami grzybiczymi lub wirusowymi, które niewyeliminowane w porę mogą doprowadzić do poważnych zapaleń i groźnych chorób, nie wspominając o tym, że powodują dyskomfort i ból u zwierzęcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy u ras zwisłouchych, ponieważ nie dociera do nich światło i są niewystarczająco wentylowane, przez co w uchu jest duża wilgoć. Tworzy to doskonałe warunki do powstania infekcji. U niektórych ras włosy rosną wewnątrz ucha zarastając kanał uszny i w takim wypadku należy je wyrywać. Możemy robić to samodzielnie albo zlecić ten zabieg weterynarzowi lub pracownikowi salonu groomerskiego, którzy zrobią to za nas. Uszy należy czyścić wacikiem nawilżonym  specjalnymi preparatami lub delikatnymi, wilgotnymi chusteczkami. Czyszczenie patyczkiem przez osobę bez doświadczenia grozi uszkodzeniem ucha pupila. Jeśli Twój pupil potrząsa głową lub zbyt często drapie się w okolicy uszu należy niezwłocznie udać się do weterynarza aby ten skontrolował ich stan.

Oczy, podobnie jak uszy należy regularnie przemywać w celu pozbycia się wszelkich zbierających się w ich okolicach zanieczyszczeń. Okolice oczu można przemywać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną lub esencją herbacianą albo też skorzystać ze specjalnych preparatów do tego służących. Niektóre rasy mają tendencję do powstawania nieestetycznych zacieków pod oczami i przy pysku (na przykład maltańczyki, bolończyki czy bichony) i wówczas wskazane jest regularne – nawet kilka razy dziennie – przemywanie tych miejsc przemywać należy płynami usuwającymi przebarwienia. Same oczy również mogą ulec podrażnieniu i w takim wypadku z pomocą przyjdą specjalne krople do oczu. W preparaty do pielęgnacji oczu możesz zaopatrzyć się u weterynarza lub w dobrym sklepie zoologicznym i groomerskim.

Higiena jamy ustnej psa

Wielu właścicieli dalej nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę zębów i dziąseł psa i jak poważne konsekwencje może przynieść zaniedbanie tej czynności. Taki zabieg trwa dosłownie kilka minut, a może oszczędzić czworonogi wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Na zębach pupili podobnie jak i u ludzi odkłada się kamień nazębny. Nie usuwany powoduje nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia, może doprowadzić do zapalenia dziąseł, utraty zębów, a także do wielu innych, poważnych chorób całego ciała. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych preparatów, które pomagają dbać o prawidłową higienę dentystyczną. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy pasty i szczoteczki do zębów dla psów, gumy, spraye i żele dentystyczne, czy wreszcie preparaty (w postaci proszku lub płynu), które miesza się z karmą lub wodą. Są również specjalne gryzaki dentystyczne, które wspomagają pozbywanie się kamienia nazębnego. Niektóre rasy psów mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego u nich trzeba być szczególnie sumiennym przy pielęgnacji pyska. Dotyczy to głównie małych rasy psów, jak shih tsu, maltańczyki, yorkshire teriery czy szpice miniaturowe. Duże psy posiadające mocniejsze szczęki łatwiej usuwają kamień nazębny podczas gryzienia gałęzi, kamieni czy twardych gryzaków. Nie oznacza to jednak, że nie należy kontrolować stanu ich zębów i dziąseł.

W przypadku dużego kamienia należy udać się do lekarza weterynarii, ponieważ konieczny będzie zabieg mechanicznego usunięcia osadu. Dopiero potem można zająć się profilaktyką, aby nie dopuścić do stanu, kiedy będzie konieczna kolejna wizyta u weterynarza.

Przycinanie pazurków

Większość psów zazwyczaj same ściera pazury ale nie jest to regułą. Psy, które większość czasu spędzają w domach, a na krótkie spacery wychodzą na miękką trawę nie będą ścierać ich naturalnie. Jest to spowodowane przez brak kontaktu z twardym podłożem. Jeśli więc nasz pupil nie ściera pazurów w sposób naturalny to trzeba będzie interweniować z obcinaczkami. Większość psów nie przepada za tym zabiegiem, ponieważ wzdłuż linii pazurów biegnie mocno unerwiony i ukrwiony nerw. Nieumiejętne przycięcie pazurków może nie tylko zakończyć się krwawą katastrofą, ale również może zrazić pupila do dalszych zabiegów, których za żadne skarby nie będzie chciał już powtarzać. Jest to jednak zabieg ważny, ponieważ przerośnięte pazury powodują u psa dyskomfort i problem z poruszaniem się a w skrajnych przypadkach mogą wrosnąć w łapę czy doprowadzić do deformacji łap.

Regularne obcinanie pazurków nie tylko zapewnia więc komfort czworonogowi, ale także korzystnie wpływa na jego zdrowie. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie skrócić psu pazury lub obawiamy się skaleczenia naszego psiego przyjaciela to zawsze możemy zgłosić się o pomoc do groomera lub lekarza weterynarii. Dysponują oni specjalnymi nosidłami, które znakomicie ułatwiają przeprowadzenie tego zabiegu. Jeśli postanowimy spróbować samodzielne przyciąć pupilowi pazury, to musimy pamiętać aby być niezwykle delikatnym i używać tylko i wyłącznie dobrej jakości obcinaczek groomerskich. I przede wszystkim nie robić nic na siłę. Jeśli pies daje do zrozumienia, że już wystarczy, to należy przerwać zabieg i ponowić próbę za jakiś czas, aby nie zrazić do siebie pupila.

Trymowanie

Ten zabieg pielęgnacyjny dotyczy jedynie psów szorstkowłosych. U takich psów nie zachodzi naturalne linienie przez co martwy włos musimy usunąć sami. Trymowanie polega bowiem na ręcznym usuwaniu nadmiaru martwego włosa. Usuwając taki włos robi się miejsce na nowy, mocny i zdrowy, który będzie miał miejsce do wzrostu. Wielu właścicieli mylnie uważa, że trymowanie boli. Nic z tych rzeczy. Poprawnie przeprowadzone trymowanie nie jest bolesne. Nie jest to zabieg prosty i wymaga specjalistycznych narzędzi oraz odpowiednich umiejętności, dlatego wielu właścicieli decyduje się na usługi salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowani groomerzy wytrzymują psa za nich.

Kluczowe jest, aby do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać psa już od szczeniaka. Nawet jeśli maluch nie wymaga jeszcze pełnej pielęgnacji warto czesać go szczotką czy grzebieniem, aby przyzwyczajać go do dotyku narzędzi groomerskich. Dzięki temu zabiegi pielęgnacyjne nie będą stanowić one dla niego w przyszłości niepotrzebnego stresu, a jest nawet bardzo prawdopodobne, że pies je polubi. Regularna pielęgnacja nie tylko korzystnie wpływa na wygląd Twojego pupila, ale również przekłada się na zdrowie i ogólne samopoczucie czworonoga.

Jeśli posiadają Państwo jakieś pytania dotyczące poszczególnych etapów pielęgnacji czworonoga a także niezbędnych do tego akcesoriów groomerskich to prosimy o kontakt z obsługą naszego sklepu, która z przyjemnością Państwu doradzi.