Zgrzebło dla psa – do czego służy, jakie wybrać i jak go używać

Zgrzebło dla psa - do czego służy, jakie wybrać i jak go używać_

Zgrzebło dla psa – do czego służy

Pierwotnie zgrzebło było głównie narzędziem służącym do pielęgnacji zwierząt hodowlanych, najczęściej koni. Przyrząd taki miał zazwyczaj kształt owalny i często wyposażony był w pasek, który zakładało się na dłoń, co ułatwiało pracę. Zgrzebła takie wykonane były z drewna lub metalu, a po upowszechnieniu się tworzyw sztucznych także i z tego materiału. Wraz ze wzrostem świadomości w kwestii pielęgnacji psów i kotów, zgrzebła są coraz częściej wykorzystywane także do dbania o szatę tych zwierząt domowych. Gwałtowny wzrost liczby psów i kotów, traktowanych jako członkowie rodzin i będących na równi z innymi domownikami spowodował bardzo duży popyt na kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji sierści towarzyszących człowiekowi pupili. Na rynku pojawiła się olbrzymia ilość różnorakich akcesoriów, różnie nazywanych co czasem powoduje małe zamieszanie. Tak właśnie stało się ze zgrzebłami – aktualnie tą nazwą określane są zarówno typowe zgrzebła, jak i niektóre szczotki, grzebienie poprzeczne (zwane też grabkami), furminatory (znane również pod nazwą coatminatorów, eliminatorów), trymery hakowe a nawet rękawice pielęgnacyjne.

Klasyczne zgrzebło

Zgrzebło klasyczne najczęściej występuje w postaci owalnego narzędzia posiadającego wiele mniejszych lub większych wypustek, które zbierają martwy włos i zabrudzenia z sierści zwierzęcia. Dodatkowo masują skórę pobudzając krążenie. Równie często spotkać można zgrzebło Brashka w postaci kawałka drewna z zatopioną w nim metalową listwą o ząbkowanej krawędzi. Doskonale usuwa martwą sierść, szczególnie skutecznie podczas linienia.

Zgrzebła gumowe, silikonowe

Zgrzebła takie doskonale zbierają martwy włos, usuwają zabrudzenia oraz nabłyszczają szatę. Mogą być wykorzystywane podczas kąpieli zwierzęcia. Niektóre są dwustronne – powierzchnia po jednej stronie służy do masażu, zaś druga do usuwania martwego włosa i brudu z sierści. Praca takimi narzędziami jest bardzo komfortowa i pozwala na dokładną pielęgnację całego ciała zwierzęcia. Miękka guma czy silikon, z którego są wykonane takie zgrzebła wykorzystuje efekt statyczny przyciągając do siebie włosy i zanieczyszczenia. Przykładem takiego zgrzebła może być miękka szczotka gumowa dla kotów lub zgrzebło silikonowe dla psów długowłosych

Zgrzebła grabki – grzebienie poprzeczne

Grzebień poprzeczny to zgrzebło w postaci grabek o stałych lub obrotowych i osadzonych na sprężynkach krótszych lub dłuższych igłach. Idealnie nadaje się do rozczesywania gęstej, obfitej i długiej sierści. Pracując takimi zgrzebłami rozczesujemy podszerstek oraz masujemy skórę pomagając w utrzymaniu jej zdrowego, zadbanego stanu i wyglądu. Zgrzebło wyposażone w amortyzowane igły dopasowują się do grzbietu pupila, a dzięki możliwości obrotu nie szarpią zwierzęcia kiedy natrafią na kołtun, lecz delikatnie go rozczesują. Jest to narzędzie bardzo bezpieczne w użytkowaniu a to dzięki kontroli nacisku – zęby grabek chowają się przy zbyt mocnym dociśnięciu do skóry. Grabki ze stałymi zębami przeznaczone są do najtrudniejszej, najbardziej zbitej sierści. Są doskonałe do do gęstego futra psów ras takich jak berneńczyk, czarny terier rosyjski, samojed, husky itp. Przy pracy takim narzędziem zalecana jest ostrożność i delikatność. Niezależnie od typu grabek nigdy nie należy czesać zwierzęcia “na sucho”, ponieważ może to zniszczyć włos. Podczas zabiegu pielęgnacyjnego koniecznie trzeba używać odżywek ułatwiających rozczesywanie. Mają one właściwości antystatyczne oraz rozplątujące kołtuny. Dodatkowo nawilżają i odżywiają szatę zwierzęcia.

Furminator (coatminator, eliminator)

Narzędzie to pozwala dokładnie usunąć martwe włosy z podszerstka, pozostawiając warstwę okrywową bez zmian. Jest niezastąpiony podczas linienia i podczas upałów, przynosząc ukojenie naszemu psiakowi. Jest to urządzenie które szybko i dokładnie usuwa podszerstek. Nie sprawia przy tym psu dyskomfortu. Wielkość narzędzia a właściwie szerokość jego części roboczej należy dopasować do wielkości zwierzęcia, przy czym lepiej jest wybrać takie o węższym ostrzu niż o zbyt szerokim. Zbyt wąskim furminatorem trzeba będzie nieco więcej się napracować, natomiast narzędzie o zbyt szerokim ostrzu w stosunku do wielkości zwierzęcia będzie mało efektywne – pracować będzie tylko fragment ostrza a ponadto trudno będzie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Część furminatorów występuje w wersji dla psów krótko oraz dla długowłosych. Różnią się one długością ząbków na ostrzu. Te z dłuższymi przeznaczone są dla ras długowłosych. Pozostałe dostępne na rynku narzędzia są uniwersalne, to znaczy mają uśrednioną długość ząbków na części roboczej. Furminatora nie wolno używać w przypadku ras psów ze słabo rozwiniętym podszerstkiem, bo można zniszczyć strukturę szaty. Sprawdzi się u ras krótkowłosych jak na przykład Labrador Retriever czy Beagle oraz u długowłosych, takich jak Border Collie czy Cocker Spaniel. Dla psów małych i średnich świetnie sprawdzi się eliminator podszerstka o szerokości 4,5 cm.

Zgrzebło dla psa - do czego służy, jakie wybrać i jak go używać
Pierwotnie zgrzebło było głównie narzędziem służącym do pielęgnacji zwierząt hodowlanych, najczęściej koni. Przyrząd taki miał zazwyczaj kształt owalny i często wyposażony był w pasek, który zakładało się na dłoń, co ułatwiało pracę.

Zgrzebło hakowe (trymer hakowy)

Często mianem zgrzebła określane są również trymery hakowe, które służą do usuwania martwej sierści i podszerstka. Posiadają one haki tej samej wielkości, różnią się rozstawem pomiędzy nimi oraz ich ilością w części roboczej. Niektóre wyposażone są w dwustronną część roboczą (trymer hakowy podwójny), o różnym rozstawie haków – po jednej stronie rzadkim, po drugiej zaś gęstym. Trymer taki nie powinien przecinać włosa okrywowego, a jeśli tak się dzieje, to należy nieco stępić narzędzie na kartonie. Dzięki prostocie użytkowania zgrzebła hakowe są doskonałe zarówno dla początkujących jak i dla profesjonalistów.

Rękawice pielęgnacyjne

Rękawica pielęgnacyjna to połączenie zgrzebła gumowego i rękawiczki, dzięki czemu praca takim narzędziem jest bardzo wygodna. Często wyposażone w pasek czy rzep umożliwiający zapięcie jej na nadgarstku, co powoduje, że lepiej trzymają się dłoni. Rękawice takie są odpowiednie dla większości psów i kotów. Specjalna powierzchnia rękawicy skutecznie usuwa brud i luźne włosy. Zapewnia także w tym samym czasie delikatny masaż i wspomaga krążenie krwi. Łatwość użytkowania sprawia, że rękawica pielęgnacyjna jest idealnym narzędziem zarówno do profesjonalnej jak i domowej pielęgnacji zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje rękawica pielęgnacyjna Zolux Anah oraz rękawica do wyczesywania sierści Moser Grooming Glove.