Stół groomerski - na jaki się zdecydować?

2022-02-21
Stół groomerski - na jaki się zdecydować?

Oferta stołów groomerskich jest bogata i na tyle obszerna, że z pewnością każdy znajdzie stół odpowiadający jego wymaganiom. Najistotniejszą kwestią podczas wyboru stołu groomerskiego jest ustalenie swoich potrzeb względem sprzętu. Prowadzimy, bądź właśnie zamierzamy otworzyć salon groomerski? Planujemy świadczyć usługi groomerskie w domu klienta? Jesteśmy właścicielem hodowli psów lub kotów? A może chcemy samodzielnie pielęgnować swojego własnego czworonoga? Podstawową kwestią jest odpowiedź na powyższe pytania, ponieważ to od nich w bardzo dużym stopniu zależy jaki stół powinniśmy zakupić. Na pierwszym miejscu należy postawić dobór stołu pod kątem zadań, do jakich ma służyć. Kwestia budżetu powinna być drugorzędna. Jeśli będziemy się kierować jedynie ceną i zakupimy stół tańszy, ale nie do końca spełniający swoje zadania to niestety bardzo szybko pożałujemy swojej decyzji. Niewłaściwie dobrany stół oznacza nie tylko dyskomfort podczas pracy ale w dłuższej perspektywie czasu może powodować fizyczny uszczerbek na zdrowiu jakim będą problemy z kręgosłupem.

Stół do salonu groomerskiego - jaki wybrać

Salon groomerski powinien być wyposażony w stoły umożliwiające komfortową pielęgnację czworonogów każdej wielkości. Oczywiście są groomerzy, którzy z różnych przyczyn, jak na przykład zdrowotnych, decydują się na przyjmowanie tylko małych zwierząt. Zdecydowana większość jednak otwarta jest na każdą rasę. W takim przypadku wybór stołu jest praktycznie oczywisty. Trudno przecież wyobrazić sobie pielęgnację nowofundlanda czy berneńczyka na małym stole, dlatego duży i ciężki stół to podstawa w takim wypadku. Taki stół groomerski powinien mieć blat o wymiarach przynajmniej 110 cm x 60 cm. Jeśli wiemy, że dużych psów będzie więcej to lepiej zdecydować się na największy dostępny stół, który posiada blat o wymiarach 125 cm x 65 cm. Różnica cenowa pomiędzy takimi stołami nie jest przesadnie duża, zazwyczaj jest to kilkaset złotych, które zdecydowanie warto dołożyć. Poza dużym blatem takie stoły charakteryzują się również spora wagą, co czyni je stabilnymi a tym samym bezpiecznymi. Waga takich stołów może wynosić 60 kilogramów, co w połączeniu z podstawą posiadającą możliwość dokładnego wypoziomowania daje gwarancję bezpiecznej pracy z ważącymi kilkadziesiąt kilogramów psami. Najpopularniejsze są stoły posiadające elektryczną regulację wysokości, najczęściej za pomocą pedałów chociaż zdarzają się też stoły wyposażone w ręczne, przewodowe piloty. Stoły regulowane elektrycznie zapewniają najwyższy komfort pracy - po opuszczeniu stołu do dolnego położenia i wprowadzeniu na niego psa w łatwy sposób można ponieść czworonoga do góry i rozpocząć pielęgnację. Dzięki dużemu zakresowi regulacji wysokości, wynoszącemu zazwyczaj od około 20 cm nawet do ponad 100 cm groomerzy o różnym wzroście mogą ustawić taki poziom, który zagwarantuje im komfortową pracę, bez konieczności pochylania się.

Jeśli budżet jest napięty i nie ma możliwości jego zwiększenia to warto zwrócić uwagę na stoły hydrauliczne. Podobnie jak stoły elektryczne także wśród modeli hydraulicznych znajdziemy takie z dużymi blatami, nadające się do pielęgnacji dużych psów. Standardowa wielkość stołów hydraulicznych to 110 cm x 60 cm ale bywają też takie z blatem o wielkości 120 cm x 60 cm. Stoły hydrauliczne są tańsze niż elektrycznie sterowane a różnica w zależności od modelu może wynieść nawet 1000 zł. Niewątpliwie jest to oszczędność, ale okupiona jednak kompromisem. Stoły regulowane hydraulicznie mają znacznie mniejszy zakres regulacji wysokości, który spowodowany jest ich konstrukcją. W stole hydraulicznym podnoszenie i opuszczanie blatu realizowane jest za pomocą tłoka hydraulicznego, który posiada pewną wysokość i uniemożliwia opuszczenie blatu nad samą podłogę. Stoły takie najczęściej regulowane są w zakresie od około 50 cm do 100 cm. Sama regulacja też wymaga nabrania pewnej wprawy - ponoszenie odbywa się poprzez naciskanie stopą pedału tłoka hydraulicznego, co powoduje ponoszenie blatu. Odbywa się to jednak skokowo, nie zaś płynnie jak w przypadku stołu regulowanego elektrycznie. Z kolei aby opuścić blat należy wcisnąć pedał tłoka do samego końca. Stoły hydrauliczne są także nieco lżejsze niż stoły elektryczne. Zatem jeśli środki na wyposażenie salonu są mocno ograniczone i nie ma żadnej możliwości na ich zwiększenie to stół hydrauliczny będzie tak naprawdę jedynym wyborem. Zdecydowanie nie warto decydować się na nieregulowane, zwykłe stoły, nawet takie z dużym blatem. Spora oszczędność podczas zakupu takiego stołu będzie tylko pozorna. Takie stoły nie nadają się do komfortowej i co najważniejszej bezpiecznej pracy z psami w salonie pielęgnacji zwierząt.
Bardzo często groomerzy decydują się na zakup dwóch stołów - jednego dużego i jednego mniejszego. Jest to spowodowane faktem, że pielęgnacja małych psów czy kotów na dużym stole może sprawiać pewien dyskomfort związany z koniecznością obracania zwierzaka lub obchodzenia stołu dookoła. W takim wypadku można zakupić mniejszy stół, regulowany elektrycznie lub hydraulicznie. Najczęściej wybierane są stoły hydrauliczne z okrągłym, obrotowym blatem o średnicy od 60 cm do 7 cm. Umożliwiają one wygodną pielęgnację niedużych zwierząt i zajmują mniej miejsca w salonie. Jest jeszcze jedno, pośrednie rozwiązanie - można zakupić obrotową nakładkę na duży stół. Dzięki niej można wygodnie obsługiwać nieduże czworonogi, jednak minusem jest konieczność umieszczenia nakładki na stole a po zakończonej pielęgnacji zdjęcie jej z blatu. Nakładki takie ważą kilkanaście kilogramów, co w przypadku groomera o drobnej posturze może sprawiać pewien kłopot.
Oczywiście poza budżetem istotnym ograniczeniem jest powierzchnia lokalu, którym dysponujemy. Jeśli jest ona na tyle niewielka, że poza wanną, suszarką i innymi niezbędnymi sprzętami wygospodarujemy miejsce tylko na jeden stół to nie mamy wielkiego wyboru. W takim wypadku pozostaje zakupić duży stół elektryczny oraz obrotową nakładkę.

 

Mobilne usługi groomerskie - jaki stół groomerski będzie najlepszy

Planując świadczyć mobilne usługi groomerskie mamy dwie możliwości. Pierwsza to mobilny salon zabudowany na bazie samochodu dostawczego zaś druga to świadczenie usług w domu klienta. W przypadku wyposażania mobilnego salonu groomerskiego na podwoziu samochodu dostawczego mamy możliwość wykorzystania stołu elektrycznego bądź hydraulicznego. Nie ma konieczności noszenia sprzętu w rękach zatem większy, stabilniejszy stół nie będzie problemem. Stoły regulowane elektrycznie czerpią niewielką ilość prądu, dlatego też nie stanowią absolutnie żadnego problemu dla dodatkowego akumulatora przeznaczonego do zasilania wyposażenia elektrycznego. Jako alternatywne źródło (lub awaryjne) zasilania można wozić ze sobą generator spalinowy. Nawet w najmniejszych busach typu Fiat Ducato, Peugeot Boxer czy Renault Master zmieści się największy stół i jeszcze zostanie sporo miejsca na wannę oraz resztę wyposażenia.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku świadczenia usług w domu klienta. Tu cały niezbędny sprzęt musimy zabrać ze sobą, a lista niezbędnych rzeczy jest naprawdę długa: stół, suszarka, maszynka z ostrzami, nożyczki, grzebienie, szczotki oraz podstawowe kosmetyki. Takie wyposażenie potrafi całkiem sporo ważyć a ponadto zajmuje sporo miejsca. Oczywiście jadąc na umówioną wizytę wiemy jakiego zwierzaka się spodziewać, więc można dobrać konieczne akcesoria ale dotyczy to głównie drobnicy. Na usługi u siebie w domu decydują się najczęściej osoby starsze lub schorowane, które nie posiadają samochodu i dostarczenia pupila do stacjonarnego salonu jest dla nich dużym problemem. Kolejną grupę stanowią właściciele zwierząt w podeszłym wieku, niepełnosprawnych lub bardzo bojaźliwych. Chcąc oszczędzić im dyskomfortu wolą zamówić usługę do domu. Drobne narzędzia oraz kosmetyki można zmieścić do podręcznego pomocnika, posiadającego kółka oraz rączkę transportową co ułatwia jego przenoszenie. Pozostaje stół, który w zależności od wielkości waży od około 10 do 20 kilogramów. Praktycznie wszystkie przenośne stoły groomerskie są składane i posiadają uchwyt do przenoszenia, jednak waga robi swoje, zwłaszcza jeśli w kamienicy u klienta nie ma windy. Stoły przenośne posiadają zazwyczaj blaty o wielkościach 40x40cm, 40x60cm, 40x80cm lub 60x90cm ale są i takie z blatem 120x60cm. Te największe przeznaczone są do pielęgnacji zwierząt ras dużych. Są najcięższe, w zależności od konstrukcji ważą nawet około 30 kilogramów. Pomimo dość dużej wagi ich stabilność pozwala na pielęgnację raczej psów spokojnych - rozemocjonowany zwierzak może przewrócić taki stół lub "jeździć" z nim po podłodze. Ich gabaryt oraz waga sprawiają, że są problematyczne w transporcie i przenoszeniu, zwłaszcza dla osób drobnej postury. Można się posiłkować różnego rodzaju wózkami, ale jest to dodatkowa rzecz, którą trzeba ze sobą zabierać. Najpopularniejsze są stoły o wielkości 80x40cm oraz 90x60cm. Pozwalają one na pielęgnację małych, średnich i niektórych dużych psów i nie są tak ciężkie jak te największe. Stoły tej wielkości ważą zazwyczaj od około 13 do 20 kilogramów. Zdecydowana większość stołów przenośnych posiada w komplecie wysięgnik (szubieniczkę) jednostronny oraz smycz do podpięcia psa. Jeśli zdecydujemy się przyjąć zlecenie pielęgnacji dużego psa a nie posiadamy stołu odpowiedniej wielkości to możemy wykonać zabieg na podłodze, np w łazience klienta. Oczywiście nasz kręgosłup i kolana dostaną nieco w kość podczas takiego zabiegu.

Stół groomerski do pielęgnacji psów w hodowli

Podstawowym kryterium wyboru stołu do hodowli zwierząt jest to jakie czworonogi hodujemy oraz ile ich posiadamy. Hodując psy ras miniaturowych będziemy przecież potrzebować zupełnie innego sprzętu niż do hodowli np. pudli królewskich. Praktycznie zawsze hodowca wystawia swoje zwierzaki podczas wystaw - im bardziej utytułowany pies czy kot, tym większa renoma hodowli a tym samym droższe kocięta lub szczenięta. W hodowli zwierzęta podlegają zatem pielęgnacji higienicznej oraz wystawowej. A to oznacza sporo godzin spędzonych przy stole groomerskim. Najlepiej zatem zastosować tu podobne kryterium doboru stołu jak w przypadku salonu groomerskiego. Stół musi być na tyle duży aby wygodnie i bezpiecznie dało się pielęgnować posiadane przez nas zwierzęta a jego konstrukcja powinna gwarantować nam komfortową pracę. Kluczową kwestią jest to na ile wyceniamy swój własny komfort. Zakładając, że prowadzimy niedużą hodowlę niewielkich psów i wychodząc z założenia, że czworonogi pielęgnować będziemy średnio raz lub dwa razy w miesiącu możemy zakupić nieregulowany stół przenośny albo stół hydrauliczny. W pierwszym przypadku wydamy mniej pieniędzy kosztem niższego komfortu podczas pracy (wstawianie i zestawianie zwierząt z blatu, obracanie ich w trakcie pielęgnacji, pochylanie się nad stołem), natomiast w drugim wydamy więcej, ale praca będzie wygodniejsza i mniej uciążliwa dla naszych pleców i kręgosłupa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić stół elektryczny do niedużej hodowli Shih-Tzu, zwłaszcza jeśli budżet oraz warunki lokalowe na to pozwalają.

Stół groomerski na wystawy 

Decydując się na wystawianie naszego podopiecznego podczas wystawy psów rasowych przygotowujemy go do tego wydarzenia wcześniej. Kąpiemy i strzyżemy dzień lub dwa przed wystawą. Po co więc stół wystawowy? Wystawy organizowane są w różnych rejonach kraju oraz za granicą. Nierzadko podróż zajmuje kilka, kilkanaście godzin a nawet dzień lub dwa, jeśli jest to wystawa zlokalizowana w innym kraju. Podczas podróży fryzura naszego pupila może się zdeformować, może też zdarzyć się jakiś niefortunny wypadek, w wyniku którego pies się pobrudzi. Z tego powodu wystawcy przed planowanym wejściem na ring dokonują koniecznych poprawek i przeprowadzają tak zwany "ostatni szlif" fryzury swojego psa. Najwygodniej jest to właśnie zrobić stawiając pupila na stole groomerskim. Najczęściej wybieranymi stołami są te o wielkości 80x40cm oraz 60x90xm. Oczywiście, jeśli ktoś posiada dużego psa to powinien zaopatrzyć się w stół z blatem 120x60cm. Można postawić na stoły groomerskie przenośne na kołach. Część wyposażona jest w niewielkie kółka z pełnej gumy ale są też stoły posiadające duże, pompowane koła, choć to dotyczy raczej największych stołów. Poza kółkami stoły wyposażone są w rączkę (dyszel), który umożliwia ich ciągnięcie. Jest to alternatywa do konieczności noszenia stołów, jednakże nie zawsze da się skorzystać z kółek. Niektóre wystawy organizowane są w plenerze i zdarza się, że podłoże trawiaste czy ziemne jest tak miękkie lub nawierzchnia jest w tak złym stanie, że ciągnięcie stołu jest praktycznie niemożliwe lub grozi uszkodzeniem sprzętu. Pamiętajmy też, że stoły z kółkami są cięższe od wersji standardowych.

Stół groomerski do pielęgnacji psa w domu

Jeśli nasz czworonóg jest w podeszłym wieku lub jego stan zdrowia nie pozwala na wizyty w salonie pielęgnacji zwierząt a także nie chcemy narażać go na stres związany z wizytą obcej osoby to możemy podjąć się samodzielnej pielęgnacji. Tym bardziej, jeśli czujemy się na siłach i posiadamy do tego wystarczającą wiedzę i umiejętności. Jeśli nasz podopieczny jest małym zwierzęciem to wystarczy stolik z blatem o wielkości 40x40cm. Przy większych zwierzętach trzeba będzie zaopatrzyć się w nieco większe modele stołów. Niezaprzeczalną zaletą stołów przenośnych jest fakt, że bardzo łatwo się je składa i kiedy nie są akurat potrzebne można schować je za zasłonę lub do szafy, dzięki czemu nie zajmują niepotrzebnie miejsca. Stoły takie są tak skonstruowane, że rozłożenie lub złożenie zajmuje dosłownie kilka minut i nie wymaga użycia żadnych narzędzi.

O czym pamiętać przy wyborze stołu groomerskiego?

Jak widać jeśli tylko sprecyzujemy swoje oczekiwania wobec stołu groomerskiego to wybór konkretnego modelu będzie o wiele łatwiejszy. Oferta stołów do profesjonalnej pielęgnacji jak i do zastosowań domowych jest na tyle szeroka, że bez problemu będzie można wybrać model odpowiedniej wielkości, konstrukcji a nawet o pasującym nam kolorze blatu. Jeśli posiadają Państwo jakieś pytania dotyczące konkretnego modelu lub potrzebują pomocy w wyborze produktu to zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy z przyjemnością Państwu pomogą.

 

Przeczytaj również: Wyposażenie salonu groomerskiego

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 2713 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-23
Wszystko ok
2020-06-24
jak zwykle wszystko super!
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel