Obcinaczki, cążki i pilniki do skracania i pielęgnacji pazurów u psów i kotów

2021-08-25
Obcinaczki, cążki i pilniki do skracania i pielęgnacji pazurów u psów i kotów

Narzędzia i akcesoria do pielęgnacja pazurów psów i kotów

Pielęgnacja pazurów u psów i kotów jest bardzo ważna z uwagi na samopoczucie i zdrowie naszych pupili. Nie jest to zabieg najłatwiejszy do przeprowadzenia, ale przy odrobinie wprawy nie będzie stanowił większego problemu. O ile u wychodzących kotów przycinanie pazurków nie jest wskazane, to w przypadku mruczków, które żyją tylko wewnątrz mieszkań czy domów jest to zabieg wskazany. Konieczność jego przeprowadzania wynika z troski o stan mebli, firanek czy zasłon, ale też z obawy o bolesne podrapanie ciała domowników. Psy generalnie ścierają swoje pazury w sposób naturalny, jednak często opiekun musi wspomóc ten proces za pomocą obcinaczek. Zbyt powolne ścieranie pazurów spowodowane jest brakiem wystarczająco długiego poruszania się psa po twardej powierzchni. Wiele psów, głównie tych mieszkających w mieście, wyprowadzanych jest na krótkie spacery. Wynika to z braku wystarczającej ilości terenów zielonych, na których można pozwolić psu na swobodne wybieganie się. Postępująca urbanizacja i betonowanie zieleni stanowi coraz większy problem w przestrzeni miejskiej. Paradoksalnie o ile twarda, asfaltowa czy betonowa nawierzchnia pozwala na ścieranie pazurów to bieganie po niej może doprowadzić do odparzenia, pękania czy ścierania poduszek u naszego pupila. Poza tym, że jest to dla psa bardzo bolesne to może prowadzić do groźnych stanów zapalnych i infekcji. Dlatego też tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu pazurów psa i w razie konieczności odpowiednie ich skrócenie. Podobnie jak u człowieka, zaniedbane, zbyt długie psie pazury powodują dyskomfort pupila, sprawiają kłopoty z poruszaniem się, a w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do trwałych deformacji łap.

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, dzięki którym szybko i wygodnie zadbamy o pazury naszych pupili. Początkowo przycięcie pazurów może wydawać się trudne, ale dzięki odrobinie wytrwałości szybko nabierzemy wprawy, która pozwoli wykonać zabieg szybko i bezstresowo. Oczywiście jeśli uznamy, że zabieg ten jest dla nas zbyt trudny, bądź też nie jesteśmy w stanie zapanować nad pupilem to zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego groomera lub lekarza weterynarii, którzy skrócą pazury za nas.

Wśród narzędzi do pielęgnacji pazurów u psów i kotów możemy wyróżnić obcinaczki klasyczne, obcinaczki gilotynki, pilniki elektryczne i pilniki mechaniczne.

 

Obcinaczki klasyczne

Obcinaczki dla małych zwierząt, kociąt i małych kotów. Obcinaczki takie dostosowane są wielkością do pazurków gryzoni oraz kociąt i małych kotów. Niewielki rozmiar oraz małe ostrze pozwala precyzyjnie złapać pazur i delikatnie go skrócić.

Obcinaczki dla większych kotów i psów ras miniaturowych

Takie obcinaczki posiadają nieco większe ostrze o modelu dla kociąt, Poza przycinaniem pazurów większych kotów jak na przykład Maine Coon obcinaczki te doskonale nadają się do skracania pazurów u psów ras miniaturowych, jak chihuahua, maltańczyk, gryfonik czy yorkshire terrier. 

Obcinaczki dla psów ras małych

Obcinaczki te są innej konstrukcji od tych dla kotów. Nie posiadają rączki, takiej jak u nożyczek, ale wyposażone są w chwyt kombinerkowy. Są to obcinaczki do pazurów u małych psów ras takich jak Sznaucer Miniaturowy, Pudel Toy, Buldog francuski, czy Shih-Tzu. 

Obcinaczki dla psów ras średnich i dużych

Ten rodzaj obcinaczek dla średnich i dużych psów to większy brat obcinaczek dla psów ras małych. Dzięki grubszym rączkom oraz większym i solidniejszym ostrzu bez problemu poradzą sobie z twardymi pazurami psów ras średnich i dużych, takich jak Cocker Spaniel, Border Collie, Labrador Retriever, Seter, czy Owczarek niemiecki. 

 

Obcinaczki gilotynki

Obcinaczki gilotynki służą do skracania pazurów u większych kotów oraz psów ras małych i średnich. Nie nadają się do pielęgnacji pazurów dużych psów. Działają na nieco innej zasadzie niż obcinaczki klasyczne. Nie posiadają otwartego ostrza ale specjalny otwór, w który wsuwa się pazur a następnie naciska na rączkę powodując przesunięcie się ruchomej części.

Pilniki elektryczne

Pilniki elektryczne, zwane też szlifierkami do pazurów umożliwiają szybkie skracanie pazurków u psów ras dużych i małych. Dostępne są modele zasilane bateriami AAA czyli popularnymi “paluszkami” oraz modele wyposażone w wewnętrzne baterie litowo-jonowe (czasem z możliwością pracy sieciowej). Te wytrzymałe baterie pozwalają na pracę nawet do kilku godzin. Niektóre z dostępnych pilników posiadają dwa biegi, co pozwala optymalnie dostosować prędkość do własnych potrzeb. Pilnik posiada specjalny kapturek z otworami o różnych średnicach, dzięki czemu można bezpiecznie skrócić pazur. Niewątpliwą zaletą takich pilników jest możliwość dokupienia i wymiany zużytych kamieni oraz głowic.

Pilniki mechaniczne

Pilnik mechaniczny, to klasyczny pilnik o gradacji odpowiedniej dla psich pazurów. Można nim usunąć zadziory na pazurze powstałe podczas codziennego poruszania się psa lub wygładzić pazur pod zabiegu skracania. Można też skrócić pazur takim pilnikiem ale wymaga to większej ilości czasu niż przycięcie za pomocą obcinaczek.

Podczas skracania pazurów zdarza się, że niechcący zatniemy zwierzę. Samo zacięcie nie jest groźne, ale potrafi wystraszyć, bo z uwagi na ukrwienie rdzenia pazura krwawienie jest dość obfite - podobniej jak w przypadku skaleczenia ucha u ludzi. Nie należy się tego bać, na szczęście rana taka nie jest bardzo bolesna dla psa czy kota, a jeśli odpowiednio o nią zadbamy, to krwawienie szybko ustąpi i będzie po problemie. Wystarczy nanieść na skaleczenie preparat tamujący krwawienie (w postaci proszku lub żelu) i delikatnie ucisnąć aż do ustania krwawienia. Można łapę zabezpieczyć na pewien czas bandażem weterynaryjnym (samo-czepliwym).

Właściciel nie tylko powinien dbać o wygląd zewnętrzny pupila, ale też pamiętać o pielęgnacji innych części ciała, które mogą przysporzyć wiele kłopotów. Jeśli posiadają Państwo jakieś pytania dotyczące produktu lub potrzebują pomocy w jego wyborze to zapraszamy do kontaktu z naszymi sprzedawcami, którzy z pewnością posłużą Państwu pomocą!

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 1585 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-10-01
Nie ma to jak mega szybka obsługa sklepu. Moja ocena 10/10.
2020-10-06
Polecam serdecznie
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel