Nożyczki groomerskie z mikroszlifem - do jakiego strzyżenia służą

2021-03-24
Nożyczki groomerskie z mikroszlifem - do jakiego strzyżenia służą

Nożyczki groomerskie do strzyżenia psów - podstawa pracy groomera

Jedną z głównych technik wykorzystywaną podczas pielęgnacji zwierząt jest strzyżenie nożyczkami groomerskimi. Chcąc podejść do tematu profesjonalnie niezbędny będzie zakup co najmniej kilku modeli. Przydatne będą nożyczki degażowe, zarówno jedno, jak i dwustronne, o rzadziej lub gęściej ułożonych ząbkach, nożyczki proste oraz nożyczki gięte, które służą do profilowania łuków.

 Nożyczki do strzyżenia psów - poza samym typem - różnią się między sobą też rodzajem krawędzi tnącej. Spotkać możemy nożyczki:

-    o ściętej (fazowanej) krawędzi tnącej (ang. bevelled),

-    wypukłej krawędzi tnącej (ang, convex) 

- ząbkowanej krawędzi tnącej (ang. micro serrated), zwanej też mikroszlifem. Charakterystyka ta może być nieco myląca, ponieważ mikroszlif spotykany jest na nożyczkach o ściętej (fazowanej) krawędzi tnącej. Nożyczki z krawędzią fazowaną są bardzo wszechstronne, zaś te o krawędzi typu convex najlepiej sprawdzają się w cięciu ślizgowym. Są jednak niezwykle podatne na uszkodzenia i łatwo je zniszczyć przy niewłaściwym użytkowaniu.

Mikroszlif - co to takiego i do czego służy?

Mikroszlif to bardzo drobne ząbki, które znajdują się najczęściej na krawędzi tnącej jednego z dwóch ostrzy nożyczek i biegną przez całą jej długość. Można je zobaczyć gołym okiem, jak również bardzo łatwo wyczuć delikatnie przesuwając paznokciem po krawędzi tnącej. Stosowane są  na nożyczkach prostych, jak i giętych, zarówno dla osób prawo, jak i leworęcznych. Kolejną, zauważalną różnicą pomiędzy nożyczkami z gładkimi krawędziami tnącymi, a nożyczkami z mikroszlifem  jest dźwięk, jaki wydają te drugie podczas pracy. Zadaniem mikro ząbków na krawędzi tnącej nożyczek jest przytrzymywanie włosów, dzięki czemu te nie ślizgają się i łatwiej jest je ściąć. Włosy dostają się pomiędzy ząbki, a drugie ostrze bez problemu je ścina. Zaletą mikroszlifu jest fakt, że nożyczkami w niego wyposażonymi łatwo tnie się włosy suche, wilgotne, a nawet tłuste - co w przypadku nożyczek z gładkimi krawędziami tnącymi jest bardzo trudne lub całkowicie niewykonalne. Ząbki na krawędzi tnącej zapobiegają też “łamaniu” się włosa podczas cięcia, które może wystąpić, w chwili kiedy używamy nożyczek z idealnie gładkimi krawędziami. Są też bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia, które mogą powstać przykładowo podczas cięcia na grzebieniu, kiedy przypadkowo uderzymy krawędzią tnącą w grzebień. Dzięki tym cechom nożyczki z mikroszlifem do strzyżenia częściej wybierane są przez osoby, które dopiero uczą się tej techniki pielęgnacji. Oczywiście takie nożyczki groomerskie posiadają także swoje ograniczenia - w przeciwieństwie do nożyczek z gładkimi krawędziami tnącymi nie nadają się do cięcia w ślizgu. Trudniejsze jest też ich naostrzenie - podczas tego procesu mikroszlif ulega zeszlifowaniu i trzeba nałożyć go ponownie (możemy tego nie robić i wtedy takimi nożyczkami można dalej pracować jak klasycznym modelem z gładkimi krawędziami tnącymi). Nożyczki z mikroszlifem - z uwagi na krótszy proces produkcji - są także bardziej przystępne cenowo, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z pielęgnacją zwierząt.

Bardzo upraszczając można rzec, że nożyczki groomerskie z mikroszlifem jako te tańsze i łatwiejsze w użyciu przeznaczone są dla osób początkujących, zaś nożyczki z gładkimi krawędziami tnącymi wybierane są przez bardziej doświadczonych groomerów. W praktyce wygląda to tak, że zaawansowany w technikach strzyżenia nożyczkami groomer z powodzeniem może używać modeli z mikroszlifem - świetnie nadają się do powolnego cięcia. Niewątpliwie będą przydatne w jego pracy i zapewniają wszechstronność w sztuce pielęgnacji zwierząt. Przykładem nożyczek groomerskich z mikroszlifem sa nożyczki proste Witte Professional 6,5 cala.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-22
Wszystko zgodne z opisem! szybka dostawa. Polecam w 100 %
2020-06-30
Jestem nowym klientem ale wszystko przebiegło sprawnie ,zamówienie zgodne z moim oczekiwaniem
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel