Maszynka do golenia koni – którą wybrać?

Maszynka do golenia koni – którą wybrać__

Posiadając swojego własnego konia musimy liczyć się z wieloma wydatkami związanymi z posiadaniem tego pięknego zwierzęcia. Pensjonat, kowal, wizyty weterynaryjne, fizjoterapia, treningi, ewentualne zawody i zabiegi pielęgnacyjne potrafią pochłonąć niemałe sumy. Ceny usług golenia koni różnią się w zależności od województwa – w dużych miastach zawsze zapłacimy więcej niż w małych miejscowościach. Koszt golenia konia wynosi zazwyczaj od 150 do 250 złotych.

W okresie od września do kwietnia zwierzę wymaga najczęściej trzech zabiegów, chociaż oczywiście nie ma na to reguły, ponieważ ich częstotliwość uzależniona jest od konkretnego osobnika. Może się okazać, że nasz podopieczny ma tendencję do szybszego odrastania włosa, co może być spowodowane między innymi tym, że koń nosi zbyt cienką derkę lub nie trafiliśmy w odpowiedni moment linienia. Pamiętać też trzeba, że konie starsze mają większą tendencję do odrastania. Jeśli częstotliwość golenia zaczyna powodować wir w naszym portfelu i chcemy nieco ograniczyć wydatki a także pragniemy, aby nasz rumak na każdych zawodach wyglądał jak milion dolarów to możemy zdecydować się na zakup profesjonalnej maszynki do strzyżenia koni i samodzielnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Jednak jaką maszynkę wybrać i na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

maszynka do stryżenia koni
Poza dużą, podstawową maszynką warto posiadać jeszcze drugą, mniejszą, która używana będzie do bardziej precyzyjnych prac. Maszynka taka jest idealna do golenia nóg, pach czy głowy konia.

Maszynki groomerskie do strzyżenia koni – co powinieneś o nich wiedzieć

Maszynki do strzyżenia różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim specyfikacją techniczną, w szczególności parametrami takimi jak:

  • rodzaj zasilania
  • moc silnika
  • waga
  • głośność

Zasadniczym kryterium, według którego można podzielić maszynki jest rodzaj zasilania, czyli:

  • bezprzewodowe (akumulatorowe)
  • przewodowe (sieciowe)

Największe zalety bezprzewodowej maszynki do strzyżenia to wygoda i mobilność. Możemy jej użyć w dowolnym miejscu, nie ma konieczności szukania gniazdka elektrycznego, czy stosowania przedłużaczy. Oczywiście musimy zadbać o naładowane akumulatory naszej maszynki. Praca bez plączącego się pod nogami naszymi i konia kabla ułatwia golenie zwłaszcza, gdy nasz podopieczny nie należy do najgrzeczniejszych i w trakcie zabiegu przestępuje z nogi na nogę, wierci się i kręci. Dodatkowym plusem jest to, że posiadając maszynkę bezprzewodową nie przeszkadzamy innym osobom znajdującym się w stajni.
W wielu stajniach nie ma specjalnie wydzielonych miejsc do golenia i strzyżenie wykonuje się na korytarzu czy myjce. Korzystając z maszynki sieciowej trzeba ją co chwilę wypinać z gniazdka, jeśli ktoś inny chce przejść ze swoim koniem. Jest jednak i druga strona medalu, o której nie sposób nie wspomnieć. Praca bezprzewodowej maszynki możliwa jest dzięki wcześniejszemu naładowaniu akumulatora. To z kolei oznacza czas. Najnowsze maszynki obiecują długą pracę przy czasie ładowania skróconym do minimum. Przy maszynce bezprzewodowej mamy ryzyko, że gdy akumulator zacznie się rozładowywać to urządzenie zacznie zwalniać na skutek niskiego poziomu energii. Ryzyko to można jednak wyeliminować posiadając zapasowy i naładowany akumulator. Niektóre maszynki bezprzewodowe można zakupić od razu wraz z dodatkowymi akumulatorami. Pamiętać też trzeba, że maszynka akumulatorowa jest zazwyczaj trochę cięższa od swojego sieciowego odpowiednika. Różnica wagi wynika z ciężaru baterii.

Jaką maszynkę do strzyżenia koni kupić

Decydując się na zakup maszynki do golenia konia warto wybrać model uznanego producenta. Sprzęt taki nie jest tani, ale z drugiej strony ma nam służyć przez wiele lat. Najczęściej polecanymi maszynkami na rynku jest sprzęt szwajcarskiego producenta Heiniger. Producent ten oferuje kilka modeli, takich jak:

  • maszynka sieciowa Heiniger Progress Style (moc 80W, jeden bieg 2200 obr./min., poziom hałasu 70dB, waga z ostrzem 950g)
  • maszynka sieciowa Heiniger Handy (moc 1200W, jeden bieg 3200 obr./min., poziom hałasu 75dB, waga z ostrzem 1250g)
  • maszynka sieciowa Heiniger Delta 3 (moc 1800W, trzy biegi 2100/2800/3200 obr./min., poziom hałasu 75dB, waga z ostrzem 1200g)
  • maszynka sieciowa Heiniger Xperience (moc 200W, jeden bieg 2500 obr./min., poziom hałasu 70dB, waga z ostrzem 1240g)
  • maszynka sieciowa Heiniger Xperience (moc 250W, dwa biegi 2600/2900 obr./min., poziom hałasu 68dB, waga z ostrzem 1300g)
  • maszynka bezprzewodowa Heiniger Xplorer (jeden bieg 2450 obr./min., poziom hałasu 65dB, waga bez ostrza i baterii 1025g, czas ładowania baterii 2 godziny)

Maszynkę Heiniger Xplorer można zakupić w zestawie z jednym lub dwoma akumulatorami. Można także dokupić dowolną ilość osobnych akumulatorów. Maszynka korzysta z akumulatorów wykonanych w nowoczesnej technologii litowo-jonowej, które zapewniają do dwóch godzin strzyżenia na jednym ładowaniu. Co prawda na rynku znaleźć można znacznie tańsze maszynki mało znanych producentów, jednak sprzęt ten jednak mocno różni się jakością wykonania i komfortem użytkowania od maszynek marki Heiniger. Dodatkowym problemem jest brak dostępności części zamiennych, co powoduje, że często w wyniku awarii sprzętu trzeba zakupić nową maszynkę.

Poza dużą, podstawową maszynką warto posiadać jeszcze drugą, mniejszą, która używana będzie do bardziej precyzyjnych prac. Maszynka taka jest idealna do golenia nóg, pach czy głowy czworonoga. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mniejsza maszynka poza tym, że jest poręczniejsza do prac precyzyjnych jest również bardziej cicha. To sprawia, że konie które niechętnie stoją przy goleniu nóg dużą maszynką, dają je sobie bez problemu ogolić małą.

Wybierając maszynkę do precyzyjnego golenia nie musimy szukać jej w ofercie różnych producentów. Szwajcarski producent Heiniger posiada w swojej ofercie również takie maszynki.

  • maszynka sieciowa Heiniger Saphir Cord . Model zasilany sieciowo. Pojedynczy bieg o prędkości strzyżenia wynoszącej 3200 obr./min. Maszynka jest bardzo lekka i nie wibruje podczas pracy. Jednobiegowy, wirnikowy silnik o mocy 35W nie przegrzewa się i może pracować bez przerw przez długi czas. Kabel zasilający o długości 320 cm zapewnia spory komfort użytkowania. Heiniger Saphir Cord posiada system wymiennych ostrzy w standardzie Snap-on, co gwarantuje dostępność noży o różnych długościach cięcia, od 0,25 mm aż do 19 mm. Fabrycznie maszynka wyposażona jest w nóż #10 o długości cięcia 1.5mm.
  • maszynka bezprzewodowa Heiniger Saphir. Model ten zapewnia pracę aż do 60 minut bez ładowania, dzięki zastosowaniu pojemnej i wydajnej baterii litowo-jonowej. Czas ładowania baterii wynosi mniej niż 45 minut a maszynka w komplecie posiada 2 akumulatory. Oczywiście w razie konieczności można dokupić kolejne baterie. Stacja ładująca tej maszynki umożliwia ładowanie obu akumulatorów jednocześnie – jednego założonego na maszynkę i jednego w drugim slocie. Podobnie jak model sieciowy także wersja bezprzewodowa współpracuje z ostrzami w standardzie Snap-on, co gwarantuje dostępność noży o różnych długościach cięcia, od 0,25 mm aż do 19 mm. Maszynka posiada moc 35W oraz jedną prędkość strzyżenia (2650 obr./min.). Fabrycznie maszynka wyposażona jest w nóż #10 o długości cięcia 1.5mm.

Ostrza do maszynki groomerskiej

Nie zapominajmy, że sama maszynka nie wystarczy. Niezbędne będą jeszcze ostrza do maszynki groomerskiej. Wszystkie maszynki marki Heiniger posiadają w wyposażeniu standardowym jedno ostrze. W zestawie z taką maszynką znajdziemy kompletny nóż składający się z górnego i dolnego ostrza. W zależności od modelu maszynki producent dołącza noże 31/23 lub 21/23. Poza fabrycznym nożem możemy dokupić osobne ostrza i tu mamy kilka do wyboru.

Ostrza dolne:
– 18 tnące na wysokość 2-4mm przeznaczone są do gęstej, kręconej sierści (18/15) lub bardzo brudnej sierści (18/23)
– 21 tnące na wysokość 2-4mm przeznaczone jest do cięcia brudnej sierści (21/23)
– 31 tnące na wysokość 2-4mm przeznaczone jest do cięcia czystej sierści (31/15) lub do dokładnego cięcia (31/23)
– 31F tnące na wysokość 1-2mm przeznaczone jest do ogólnego cięcia (31F/15) lub do dokładnego cięcia (31F/23)
– 35 tnące na wysokość 2-4mm przeznaczone jest do ogólnego cięcia (35/17)
– 35F tnące na wysokość 1-2mm przeznaczone jest do ogólnego cięcia (35F/17)
– 53/23 tnące na wysokość 0,1 mm przeznaczone jest dla weterynarzy. Stosowane jest do przygotowania pola chirurgicznego pod zabieg.

Im więcej ząbków w ostrzu górnym tym nóż dokładniej goli:
– 15
– 17
– 23
Przy modelu Saphir używanym do precyzyjnego cięcia do dyspozycji mamy całą gamę ostrzy w systemie snap-on. Stosować można nie tylko ostrza marki Heiniger ale i innych producentów, pod warunkiem, że są one kompatybilne ze wspomnianym systemem snap-on. Numeracja ostrzy do modelu Saphir różni się od numeracji ostrzy do dużych maszynek. W zależności od producenta oznaczone są numerami od 50 (0,25mm) do 5/8HT (19mm). Najczęściej używanym do strzyżenia koni ostrzem jest nóż o numerze 15 (1.2mm), którego używa się w parze z ostrzami 31F oraz ostrze numer 9 (2mm), którego używa się z ostrzami 31.

Konserwacja ostrzy do maszynki groomerskiej

Aby ostrza służyły długo potrzebne będą preparaty do ich konserwacji. Podstawowym preparatem jest oliwka do smarowania ostrzy. Brak lub niedostateczne smarowanie sprawia, że ostrza będą stawiać opór i zacierać się, co powoduje szybsze ich zużycie. Opór stawiany przez zacierające się ostrza wpływa także na szybsze zużycie podzespołów maszynki, która musi pracować pod większym obciążeniem. Ostrza maszynki do strzyżenia należy smarować według zaleceń producenta a czasem nawet częściej jeśli wynika to ze specyfiki pracy. Producent zaleca oliwienie ostrza co 15 minut, jednak im bardziej jest brudna sierść którą strzyżemy, tym częściej należy oliwić ostrze. Najczęstszą oznaką tego, iż ostrze wymaga smarowania jest jego podwyższona temperatura podczas pracy. Można to częściowo zniwelować stosując preparaty w sprayu chłodzące ostrza, trzeba jednak pamiętać, że nie zastępują one oliwki. Istotne abyśmy pamiętali, iż w celu uzyskania optymalnych efektów należy regularnie dbać o ostrza aplikując oliwkę na zęby tnące noża i na powierzchnię cierną oraz stosować chłodziwo w sprayu.
Przemyślany wybór dobrej jakości sprzętu i dbałość o wszystkie elementy zagwarantuje lata bezawaryjnej pracy i sprawi, że zarówno my jak i nasz koń będziemy zadowoleni!

Przeczytaj również: Pielęgnacja skóry i sierści konia