Jakiej firmy maszynkę groomerską wybrać?

2021-04-29
Jakiej firmy maszynkę groomerską wybrać?

Andis, Moser, a może Wahl? Ilość producentów oferujących maszynki do strzyżenia zwierząt może przyprawić o ból głowy. Która jest najlepsza? Którą z nich wybrać? Wielu groomerów boryka się z tym problemem, kiedy kompletuje wyposażenie swojego salonu. Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Najbardziej znanymi producentami maszynek groomerskich są firmy Andis, Oster, Wahl, Moser, Thrive, Heiniger i Aesculap. Są to firmy o bardzo długiej historii - Andis istnieje blisko 100 lat, podobnie Oster. Firma Wahl z kolei założona została w 1911 roku. Heiniger może poszczycić się 75 letnią tradycją, zresztą podobnie jak Moser. Firma Aesculap powstała już w 1867 roku! Większość tych firm zaczynała od produkcji sprzętu dla fryzjerów i do dzisiaj posiada dwa działy - barberski i zwierzęcy. Wyjątkiem jest niemiecka firma Aesculap, której przeważająca część oferty to sprzęt medyczny i weterynaryjny. I pochodząca ze Szwajcarii firma Heiniger, która od początku zajmuje się produkcją maszynek i noży do strzyżenia owiec, koni, bydła użytkowego i zwierząt domowych. Najmniej popularna w naszym kraju jest pochodząca z Japonii - firma Thrive. Oczywiście, nie są to jedyni producenci maszynek do pielęgnacji zwierząt. Na rynku znaleźć można wiele modeli innych firm. Często jest tak, że znany producent, na przykład Moser, produkuje maszynki na zlecenie innego klienta i pod jego brandem. Tak jest w przypadku niektórych modeli maszynek pod marką Trixie - są to maszynki produkowane dla Trixie przez firmę Moser. Można także spotkać się z maszynkami produkcji chińskiej. Wśród takich producentów są firmy godne zaufania, jak na przykład Shernbao. Maszynki tej firmy są bardzo przyzwoite i doskonale nadają się do domowej pielęgnacji zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na zakup tak zwanej maszynki "no name" czyli mało lub kompletnie nieznanego producenta, to musimy się liczyć z tym, że taki sprzęt będzie jednorazowy. W momencie kiedy, maszynka się zepsuje, to nie będzie się dało jej naprawić, a to z powodu braku znajomości sprzętu i niedostępności części zamiennych.

Czym różnią się maszynki amatorskie, od tych profesjonalnych?

Maszynki do domowego użytku oferowane są najczęściej z regulowanym ostrzem oraz z nasadkami dystansowymi. Otrzymujemy dzięki temu uniwersalny sprzęt, pozwalający pielęgnować zwierzęta o różnym typie, a także długości sierści. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń jakie niosą za sobą takie maszynki. Głównie chodzi tu o ich moc. Najmocniejsze dysponują mocą 15W, co pozwala komfortowo ostrzyc małe i średnie zwierzęta, które nie posiadają wybitnie trudnego włosa. Maszynki amatorskie nie nadają się do długotrwałej, ciągłej pracy, dlatego też jeśli posiadamy kilka zwierzaków lub też nasz pupil jest rasy dużej czy olbrzymiej, to zdecydowanie warto rozważyć zakup sprzętu profesjonalnego. Wyższy koszt zakupu zrekompensuje nam większy komfort pracy. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do tych do domowego użytku, maszynki profesjonalne sprzedawane są najczęściej tylko z jednym, krótko tnącym ostrzem (niektóre modele nie posiadają ostrza wcale). Dodatkowo zazwyczaj nie mają w komplecie nasadek. Oznacza to konieczność dokupienia dodatkowych ostrzy lub nasadek dystansujących, dzięki czemu zyskamy możliwość cięcia sierści na różną długość. Co istotne, ostrza do maszynek profesjonalnych wykonane są w zunifikowanym standardzie zapięcia, tak zwanym Snap-on, co oznacza, że możemy stosować ostrza jednej firmy do maszynek innej firmy. Warunkiem jest jedynie zgodność ze standardem Snap-on. Wyjątkiem jest jeden model maszynki firmy Aesculap, a mianowicie Favorita II, która pracuje na inaczej mocowanych, wsuwanych ostrzach. 

 

Maszynki Andis

Andis to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych obecnie producentów maszynek groomerskich na rynku, zarówno tych do użytku domowego, jak i do zastosowań profesjonalnych. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz maszynek sieciowych i bezprzewodowych. Jeśli chodzi o maszynki amatorskie to wybór jest dość mały - dostępnych jest tylko kilka modeli. Podobnie rzecz ma się w przypadku maszynek wykończeniowych, przeznaczonych do cięcia detali. Tu Andis oferuje tylko jeden, ale za to bardzo udany i dobrze sprawdzający się w pracy model - MultiTrim. Zdecydowanie bogatsza oferta kierowana jest do profesjonalnych groomerów. Ci mogą wybierać spośród wielu modeli wyposażonych w jeden, dwa lub nawet pięć biegów. Sztandarowy model firmy Andis, maszynka AGC Super 2 Speed Brushless - podobnie jak model Endurance czy inne, profesjonalne maszynki tej firmy wyposażona jest w silnik bezszczotkowy. Taki silnik charakteryzuje się wysoka mocą i momentem obrotowym dostępnym nawet podczas najtrudniejszych prac pielęgnacyjnych. Maszynki te są również wyposażone w technologię "Constant speed", czyli technologię stałej prędkości. Oznacza ona, że ​​maszynka nie zwolni nawet w momencie przebijania się przez grubą czy sfilcowaną sierść. Brak szczotek w silniku oznacza jego dłuższą żywotność, a także niższy koszt eksploatacji. Dostępna jest również nieco słabsza wersja maszynki Super Speed, czyli model AGC2 jednak jest ona rzadziej wybierana przez groomerów. Cieszy się natomiast popularnością wśród hodowców oraz tych osób, które posiadają w domu pokaźne stadko zwierzaków.Maszynki bezprzewodowe firmy Andis, czyli modele Pulse ZR II z kolei posiadają wydajne, litowo-jonowe akumulatory, bez efektu pamięci. W zestawie z taką maszynką otrzymujemy dwa wymienne akumulatory, które w pełni naładowane zapewniają do czterech godzin ciągłej pracy (do dwóch godzin na każdej baterii). Pięć biegów pozwala dostosować prędkość cięcia do każdego typu pracy.

Maszynki firmy Andis cechują się ergonomicznymi obudowami, które zapewniają komfort pracy. Co istotne, modele profesjonalne tej firmy są najcichszymi spośród dostępnych na rynku maszynek. Nie jest to bez znaczenia, zarówno dla uszu groomera, jak i klienta salonu pielęgnacji zwierząt. A dzięki dostępności wielu wariantów kolorystycznych każdy znajdzie maszynkę, która będzie dla niego odpowiednia. Wszystkie profesjonalne modele maszynek groomerskich Andis sprzedawane są w komplecie z ostrzem ceramicznym CeramicEdge #10 o długości cięcia 1.5 mm. Wyjątkiem jest model dla weterynarzy, który wyposażony jest w nóż ceramiczny CeramicEdge #40 o długości cięcia 0.25 mm, idealny do golenia pola operacyjnego czy miejsca pod wenflon.

Andis oferuje do swoich maszynek profesjonalnych ostrza Snap-on zarówno stalowe UltraEdge jak i ceramiczne CeramicEdge. Można też korzystać z ostrzy Snap-on innych producentów. 

Maszynki Oster

Niegdyś mocny konkurent firmy Andis, jednak dziś nie jest już tak popularny. Przez wiele lat firma ta była znana dzięki flagowemu modelowi, maszynce do strzyżenia Golden A5. Sprzęt ten bez większych zmian produkowany jest do dzisiaj. Największe uznanie zdobył wśród weterynarzy i właściwie tak pozostało do dzisiaj. Właściciele chcący pielęgnować swoje zwierzęta w domu mogą wybierać wśród dwóch, podobnych modeli maszynek groomerskich. Użytkownikom profesjonalnym, Oster proponuje 4 modele maszynek do strzyżenia psów, 2 bezprzewodowe - przy czym model Pro600i pracuje na dedykowanych do niego ostrzach - oraz kilka sieciowych, dostępnych w kilku wariantach kolorystycznych, czyli Oster A6 Slim. Najbardziej znany model, Oster Golden A5 można zakupić jako maszynkę jedno lub dwubiegową. Jest to jednak dość ciężka i duża maszynka, dlatego groomerzy niezbyt chętnie po nią sięgają. Zdecydowanie częściej wybierana jest przez weterynarzy, dla których waga maszynki może nie jest aż tak istotna, biorąc pod uwagę, że pracują nią raczej przez krótki czas. Znaczenie może mieć tu również branżowy sentyment do tego modelu. Oster jest jedyną firmą, która standardowo sprzedaje swoje maszynki bez ostrza. Dystrybutorzy często na własną rękę tworzą kompletne zestawy, dodając do maszynki krótkie ostrze groomerskie albo nóż weterynaryjny. Podnosi to jednak cenę sprzętu, powodując, że podobnie wyposażona, profesjonalna maszynka Oster jest droższa o około 10-15% od maszynek firmy Andis. Pracując na profesjonalnych maszynkach firmy Oster możemy używać zarówno noży Oster, jak i ostrzy innych producentów - pod warunkiem, że mają zapięcie typu Snap-on.

Maszynki Moser

Firma Moser, podobnie jak Andis, Wahl i Oster produkuje zarówno sprzęt barberski, jak i ten do pielęgnacji zwierząt. Tym, co różni tą firmę od konkurentów, jest fakt, że modele do pielęgnacji zwierząt są bliźniacze do maszynek przeznaczonych na rynek fryzjerski. Różnią się kolorami obudowy, nożem dostępnym w zestawie, ale technicznie są to te same maszynki. Dotyczy to przykładowo modelu 1230 REX (zwierzęcy) i 1230 Primat (fryzjerski), 1854 Arco (zwierzęcy) i 1854 Genio (fryzjerski) czy 1245 MAX (zwierzęcy) i MAX 45 (fryzjerski). Dzięki temu fryzjerrzy mogą zaopatrzywac się w części oraz akcesoria do swoich maszynek również w sklepach i hurtowniach groomerskich. Firma Moser jest mocno konserwatywna, jeśli chodzi o swoją ofertę. Maszynka groomerska Moser 1400 oraz 1230 REX przeznaczone do domowej pielęgnacji zwierząt produkowane są niezmiennie od wielu, wielu lat. Podobnie, jeśli chodzi o modele do profesjonalnej pielęgnacji - maszynki Moser 1245 i 1250. Jednym z modeli, który przeszedł lifting jest maszynka Moser Arco, która doczekała się wersji 1876 Pro.

Zdecydowanie najbardziej popularnymi maszynkami firmy Moser jest model 1230 REX - do domowej pielęgnacji, oraz model 1245 MAX do zastosowań profesjonalnych. Do pielęgnacji małych zwierząt oraz prac wykończeniowych sprawdzi się maszynka Moser Rex Mini. Numer jeden wśród groomerów, czyli 1245 MAX dysponuje mocą 45W i wyposażony jest w dwa biegi, dzięki czemu jest w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszą sierścią. Model 1250 MAX posiada jeden bieg, ale dysponuje mocą 50W. Niezależnie, czy zdecydujemy się na model 1245 czy 1250 otrzymamy w komplecie nóż Moser 30F o długości cięcia 1 mm. Niestety groomerzy poszukujący profesjonalnej bezprzewodowej maszynki nie znajdą w ofercie firmy Moser modelu dla siebie. Być może w przyszłości się to zmieni, tym bardziej, że firma została w 1996 roku przejęta przez amerykańskiego konkurenta - firmę Wahl. Moser posiada nieco mniejszą ofertę własnych ostrzy Snap-on, ale oczywiście można do maszynek profesjonalnych używać ostrzy Snap-on innych producentów.

Maszynki Wahl

Wahl to kolejna, po Andisie i Osterze, amerykańska firma produkująca sprzęt dla fryzjerów do domowej, jak i zawodowej pielęgnacji zwierząt. Podobnie jak inne firmy, Wahl również może poszczycić się wieloletnią tradycją - w 2021 roku obchodzi 110 lecie swojego istnienia. Firma jest znana znacznie bardziej wśród fryzjerów, ale sytuacja nieco się zmieniła pod koniec lat 90-tych, kiedy to przejęła niemiecką firmę Moser. Aktualnie Wahl jest największym producentem maszynek na świecie. Niestety dla osób chcących samodzielnie pielęgnować swojego pupila w domu nie mamy dobrej wiadomości. Na rynku europejskim Wahl nie oferuje żadnego modelu, który mógłby zaspokoić potrzeby domorosłego groomera. Firma zdecydowanie skupiła się na ofercie kierowanej do zawodowych groomerów. Ci mają dość duży wybór profesjonalnych maszynek. Zdecydowanie numerem jeden jest maszynka Wahl KM2, która jest bliźniaczym modelem Mosera 1245 MAX. Technicznie jest to ta sama maszynka, różnią się one tylko kolorem obudowy oraz nazwą marki. Podobnie jak Moser, Wahl KM2 wyposażony jest w dwubiegowy silnik o mocy 45W. W komplecie z maszynką otrzymujemy nóż Wahl Competition #10 o długości cięcia 1.8 mm. Na rynku dostępne są jeszcze zasilane sieciowo modele KM5 i KM10 oraz kilka modeli bezprzewodowych - maszynka wykończeniowa Super Trim, półprofesjonalne Super Groom, Bravura i Creativa oraz profesjonalną Wahl KM Cordless. Super Groom, Bravura i Creativa współpracują z dedykowanymi do nich, regulowanymi ostrzami. KM Cordless współpracuje z ostrzami w standardzie Snap-on. Modele KM5, KM10 i KM Cordless są mało popularne wśród rodzimych groomerów, co nie oznacza, że są to złe maszynki.Do profesjonalnych modeli swoich maszynek Wahl oferuje noże Snap-on z lini Competition (podstawowej) oraz Ultimate (ulepszonej, o zwiększonej twardości. Oczywiście można także pracować na innych nożach w standardzie Snap-on.

Maszynki Aesculap

Niemiecka firma Aesculap nie jest zbyt znana na rynku oferującym maszynki do strzyżenia zwierząt. Produkcja takiego sprzętu nie jest zresztą wiodącą działalnością tego koncernu. Aesculap skupia się głównie na produkcji sprzętu medycznego i weterynaryjnego i to właśnie w tej dziedzinie jest prawdziwym potentatem. Aktualnie firma oferuje kilka modeli maszynek sieciowych oraz bezprzewodowych. Są one jednak dość drogie i nie oferują zbyt wielkiego wyboru w kwestii kolorów - najczęściej są w kolorze czerwonym, co nie każdemu odpowiada. Wyjątkiem jest najnowszy model, bezprzewodowa maszynka Aesculap Durati. Poza tą maszynką na rynku spotkać możemy modele takie jak Aesculap Akkurata, FAV5 i Favorita. Podobnie jak inni producenci, Aesculap także posiada w ofercie własne ostrza w standardzie Snap-on. Można używać też ostrzy innych producentów pracujących w tym standardzie. 

Maszynki Heiniger

Zdobywającymi coraz większą popularność są maszynki szwajcarskiej firmy Heiniger. Producent ten skupia się głównie na segmencie maszynek profesjonalnych i nie oferuje żadnego modelu do domowej pielęgnacji zwierząt. Do takiej pielęgnacji możemy wybrać maszynkę Heiniger Style Midi, która jest modelem półprofesjonalnym. Do pielęgnacji małych zwierząt, jak i  prac wykończeniowych świetnie sprawdzi się jej mniejsza wersja, czyli model Style Mini. Prawdziwy raj dla groomerów zaczyna się w momencie, kiedy zechcemy wybrać model profesjonalny. Do dyspozycji mamy kilka modeli dostępnych w różnych zestawach i co ważne w różnej kolorystyce. Najpopularniejszym i najbardziej cenionym modelem jest jednobiegowy Heiniger Saphir, który dostępny jest w wersji przewodowej jako Saphir Cord, oraz bezprzewodowych. Bezprzewodowe wersje to podstawowa, z jednym akumulatorem Basic, klasyczna, z dwoma akumulatorami i walizką Saphir Classic, wersja weterynaryjna Saphir VET oraz charakteryzujące się stylowymi kolorami obudowy modele Saphir Style fioletowa i różowa. Wszystkie modele maszynek Saphir są jednobiegowe, wyposażone w silnik o mocy 35W oraz ostrze numer 10, skracające włos na długość 1.5 mm. Najnowszy produkt firmy Heiniger, maszynka do strzyżenia Opal jest pierwszym w historii firmy modelem wyposażonym w dwa biegi. Jest to też pierwszy model posiadający silnik bezszczotkowy. Dostępne są wersje zarówno z jednym akumulatorem, jak i z dwoma akumulatorami. Maszynki groomerskie tej firmy możemy wyposażyć w ostrza Snap-on Heiniger lub noże innego producenta, zgodnego z tym standardem.

Maszynki Shernbao 

Shernbao jest pochodzącym z Chin producentem sprzętu groomerskiego. W jego ofercie znaleźć można stoły, wanny, suszarki, a także maszynki do strzyżenia zwierząt. Co prawda producent ten skupia się raczej na maszynkach do domowego użytku i jak na razie nie posiada w swojej ofercie modeli profesjonalnych. Bardzo dobre opinie zbiera bliźniaczy do maszynki Andis MultiTrim model Shernbao Smart Mini Trimmer. Ta niewielka i bardzo poręczna maszynka doskonale sprawdza się podczas wszystkich prac wykończeniowych. Do pielęgnacji kotów oraz niedużych psów o niewymagającym włosie bardzo dobrze sprawdza się model PGC-535, który dostępny jest w dwóch kolorach. W przypadku kotów i psów o trudniejszym włosie dobrym wyborem będzie model PGC-560 lub wersja z pięcioma biegami, czyli model PGC-660. Shernbao jest cenioną na rynku firmą, a jej produkty znajdują się w wielu salonach pielęgnacji zwierząt. Pomimo egzotyczności marki warto jej zaufać i wypróbować oferowany przez nią sprzęt. 

Maszynki Thrive

Maszynki tego japońskiego producenta jak dotąd nie zyskały popularności. Można by rzec, że są to modele niszowe. Na naszym rynku można znaleźć raptem kilka modeli, raczej do domowego użytku. Problemem jest też niewielka oferta noży oraz części zamiennych. To wszystko powoduje, że maszynki Thrive są bardzo rzadko spotykane.

Maszynka groomerska której marki będzie najlepsza?

Jak widać, na rynku jest całkiem spora ilość maszynek groomerskich różnych producentów, zarówno tych markowych, jak i tych mało znanych czy wręcz niszowych. Chcąc wybrać najlepszą maszynkę dla siebie po pierwsze musimy określić swoje potrzeby. Szukając maszynki do domowego użytku trzeba wziąć pod uwagę, do pielęgnacji jakiej sierści maszynka będzie używana i jak często. Jakie będzie jej obciążenie - mamy jednego czy kilka psów, a może chcemy obcinać stadko kotów o gęstym futrze? Z kolei w przypadku zakupu maszynki zastosowań profesjonalnych przede wszystkim pytanie brzmi - maszynka sieciowa, czy bezprzewodowa? Maszynki bezprzewodowe dają większą wygodę pracy dzięki temu, że nie plącze się nam podczas zabiegu kabel, ale z drugiej strony są cięższe niż modele sieciowe - spowodowane jest to wagą baterii. Drugą istotną kwestią przy wyborze maszynki do salonu jest ergonomia. Pracując z psami w salonie często używamy maszynki nawet parę godzin w ciągu dnia. Waga maszynki, kształt obudowy, to czy “leży nam w ręce” jest kluczowe do komfortowej pracy. Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, to kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z dostępnymi w internecie opiniami. Oczywiście, opinie takie warto brać pod uwagę, ale żadna opinia nie zastąpi osobistego zapoznania się ze sprzętem. Dobre sklepy czy hurtownie groomerskie posiadają oferowane przez siebie maszynki groomerskie na ekspozycji, dzięki czemu każdy model można wziąć do ręki i sprawdzić czy będzie nam odpowiadał.

Na koniec, jeśli mielibyśmy pokusić się o uszeregowanie producentów markowych maszynek do strzyżenia psów według ich popularności, to ranking wyglądać będzie następująco:  

  1. Andis
  2. Heiniger
  3. Moser
  4. Wahl
  5. Aesculap
  6. Oster
  7. Shernbao
  8. Thrive  

Oczywiście, jeśli powyższy artykuł nie rozwiał wszystkich Państwa wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu z naszą obsługą oraz do odwiedzenia naszej firmy. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania i zaprezentujemy posiadany w naszej ofercie sprzęt.  

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1322 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-22
Wszystko zgodne z opisem! szybka dostawa. Polecam w 100 %
2020-07-02
Super
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel