Zabiegi pielęgnacyjne u groomera – jak wyglądają i jak zmniejszyć stres psa

Zabiegi pielęgnacyjne u groomera – jak wyglądają i jak zmniejszyć stres psa

Pierwsza wizyta z psem u groomera

Każda pierwsza wizyta w salonie groomerskim powinna zacząć się od zapoznania się opiekuna i psa z groomerem. Pierwszym i podstawowym krokiem jest wywiad z właścicielem czworonoga. Podczas rozmowy groomer poznaje najważniejsze informacje o zwierzęciu, jego imię, wiek, stan zdrowia, ewentualne dolegliwości i wcześniejsze doświadczenia z salonem groomerskim. Informacje te mają na celu lepszą współpracę psiego fryzjera z czworonożnym klientem. Jest to też idealny moment dla psa na zapoznanie z nowym miejscem.

W kolejnym etapie groomer stawia psa na stół groomerski, na którym będzie wykonywana większość późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Groomer dokładnie ogląda psa, sprawdza stan i rodzaj sierści i na jej podstawie dobiera i uzgadnia z opiekunem techniki wykonania usługi oraz dobór fryzury. Ma tu znaczenie czy pies jest lub będzie w przyszłości uczęszczać na wystawy, jak często opiekunowie deklarują wizyty u psiego fryzjera oraz jak wygląda pielęgnacja (czesanie) psa w domu przez właściciela. Istotne jest też czy w domu są dzieci i jak pies spędza większość czasu – leniuchując w domu czy aktywnie na spacerze, wycieczkach itp.

Pamiętajmy, że w każdym przypadku najważniejsze jest zdrowie, dobrostan i komfort zwierzęcia, często może się to okazać kosztem wymarzonej fryzury. Po tym wstępie opiekun powierza groomerowi psa na określony czas usługi. Groomer w pełni odpowiada za psa i jego bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych zabiegów.



Etapy pracy groomera – jak wygląda zabieg pielęgnacji psa

  • pierwszym etapem każdej pielęgnacji jest kąpiel, podczas której groomer dobiera kosmetyki odpowiednie do rodzaju sierści i wykonywanego zabiegu
  • kolejnym krokiem jest jeden z najdłuższych etapów pielęgnacji czyli suszenie z rozczesywaniem i modelowaniem sierści. Etap często lekceważony, a tak naprawdę bardzo znaczący i decydujący o późniejszym efekcie wykonanej fryzury
  • dalsze działania są zależne od rasy psa i zamierzonych przez nas efektów. Jeśli mamy do czynienia z psem z podszerstkiem typu Owczarek niemiecki, Golden retriver czy Berneński pies pasterski, głównym zadaniem groomera będzie wyczesanie martwego włosa, który pies gubi głównie w czasie linienia. Innym zabiegiem wykonywanym najczęściej w salonach groomerskich jest trymowanie, polegające również na mechanicznym usunięciu martwego włosa. Korzyści wynikające z tego zabiegu to przede wszystkim poprawa jakości włosa, usztywnienie włosa, ograniczenie wzrostu podszerstka a także poprawa wybarwienia szaty. Rasami wymagającymi takiej usługi są między innymi West highland white terier, Juck russel terier, Sznaucer.
  • do strzyżenia maszynką groomerską i nożyczkami nadawać będą się wszystkie psy, których włos rośnie na długość przez cały okres życia. Taką usługę należy wykonywać średnio co 2-3 miesiące, aby sierść zachować w dobrej kondycji i aby nie odbiło się na dobrostanie zwierzęcia
  • dodatkowymi usługami, świadczonymi przez groomerów podczas każdej wizyty jest podcinanie pazurkówczyszczenie gruczołów około odbytowych, czyszczenie uszuusuwanie pasożytów zewnętrznych (kleszcze).

 

Stres u psa związany z wizytą u groomera – jak sobie z nim poradzić



Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach wizyta psa w salonie groomerskim nie należy do zbyt komfortowych, a czasem wręcz stresujących. Wynika to często z braku odpowiedniej socjalizacji, emocjonalnego i pielęgnacyjnego zaniedbania przez właściciela, braku pracy z psem lub z negatywnych doświadczeń psa związanych z pielęgnacją, a także częstymi zmianami groomerów. Trzeba zdać sobie sprawę, że od tego w jakim stanie pies wróci do domu zależą nie tylko umiejętności groomera, ale też jego podejście i współpraca ze zwierzęciem podczas pracy. Istnieje szereg czynności, które zarówno właściciel jak i groomer mogą wykonać na wczesnym etapie życia psa, aby w późniejszym czasie wizyty w salonie groomerskim nie były dla niego karą. Natomiast mając do czynienia z dorosłym już psem, groomer swoim zachowaniem i przekazywanymi emocjami, bardzo łatwo może wpłynąć na lepsze samopoczucie czworonożnego klienta. Każdy groomer powinien mieć wiedzę na temat sygnałów uspokajających, które wysyłają psy i bazować na umiejętności odczytywania mowy ciała psów.

Do najczęstszych zachowań, wynikających ze stresu, z jakimi groomer może spotkać się w swojej pracy ze strony psów są: popiskiwanie, ślinienie się, intensywne i wielokrotne ziewanie, szczekanie, a nawet warczenie, podszczypywanie czy gryzienie. Od podejścia groomera zależy czy stan stresowy minie czy będzie trwał przez cały czas zabiegu. Spokój, opanowanie, empatia i niesamowita cierpliwość niejednokrotnie potrafią sprawić cuda. W trudnych sytuacjach przydatne jest łagodne zwracanie się do psa, powolne, spokojne ruchy, czasami pomagają smakołyki, masaże relaksujące za uchem i w okolicach mostka. Dobry groomer wie, że czasem nie warto się spieszyć, warto pozwolić psu odpocząć, ściągnąć go ze stołu, żeby ten na chwilę się odstresował zwłaszcza przy długotrwałych zabiegach. Reasumując dobra socjalizacja, a także odpowiednie podejście i wiedza na temat zachowania psów w znacznym stopniu może zminimalizować, albo wręcz zniwelować stres związany z wizytą w salonie psiej piękności.