Jak pielęgnować i przycinać psie pazury?

2020-09-28
Jak pielęgnować i przycinać psie pazury?

Dlaczego trzeba pielęgnować psie pazury? Odpowiedź jest prosta - ponieważ one stale rosną. Co prawda pies w pewnym stopniu jest w stanie ścierać pazury poruszając się po twardym podłożu, ale nie jest to wystarczające. Przerośnięte pazury powodują u psa dyskomfort w poruszaniu się, a w skrajnym przypadku mogą ulec deformacji i wrosnąć w łapę powodując poważne problemy i dyskomfort.

Jak często obcinać psu pazury u łap

Pazury należy skracać wtedy, kiedy jest to niezbędne. Nie ma stałego, z góry określonego interwału czasowego. U każdego psa pazury przyrastają w różnym tempie. Pies mieszkający w mieście, poruszający się w większości przypadków po asfalcie czy betonie będzie ścierał pazury znacznie szybciej niż pies który ma kontakt wyłącznie z miękkim podłożem. Najprościej można zorientować się czy zabieg jest konieczny, jeśli spojrzymy na łapę stojącego psa - jeśli pazury opierają się o podłoże to znaczy, że należy je skrócić.

Obcinanie pazurów u psa nie jest trudne

Bardzo ważne jest aby psa od wieku szczenięcego przyzwyczajać do narzędzi służących do skracania pazurów oraz do tego, że oglądamy, dotykamy jego łapki i pazury. Pielęgnacja psich pazurków jest zabiegiem stosunkowo prostym, ale aby była ona bezpieczna i komfortowa zarówno dla psa, jak i osoby wykonującej zabieg trzeba pamiętać o kilku kwestiach. W psim pazurze znajduje się ukrwiony i unerwiony rdzeń. Właściciele psów, które mają jasne pazury są w lepszej sytuacji, ponieważ patrząc pod światło możemy zobaczyć gdzie kończy się ten rdzeń. Zacięcie jest oczywiście dla psa niekomfortowe, ale o ile nie utniemy psu całego pazura to nic strasznego się nie stanie. Oczywiście lepiej jest przyciąć na raz mniej niż za dużo. Po pewnym czasie dojdziemy do wprawy i zabieg stanie się całkowicie niekłopotliwy. Kiedy jednak zdarzy nam się zaciąć psa to użyjmy specjalnej zasypki tamującej krwawienie.

Czym pielęgnować psie pazury

Do skracania pazurów używamy cążków lub gilotynki. Oba narzędzie dadzą ten sam efekt, wybór konkretnego zależy od naszych preferencji. Cążki do obcinania pazurów występują w kilku wielkościach dostosowanych do różnych wielkości psów i tym samym ich pazurów. Najmniejsze obcinaczki nadają się do skracania pazurów u psów ras miniaturowych, u kotów i gryzoni. Średnie obcinaczki będą odpowiednie dla psów ras średnich, zaś duże dla psów ras dużych i olbrzymich. Do skracania pazurów można użyć również elektrycznych szlifierek. Mają one w komplecie specjalny kapturek z otworami, dzięki czemu łatwo dopasujemy go do rozmiaru pazura naszego psa. Szlifierki, podobnie jak pilnika możemy użyć po skróceniu pazura cążkami aby spiłować ostre brzegi.

Pielęgnacja psich pazurów - jak obcinać pazury u psa

Upewnij się, że posiadasz odpowiednie narzędzia i czy są one w dobrym stanie (czy cążki są ostre). Na wszelki wypadek miej pod ręką zasypkę na skaleczenia. Znajdź komfortowe dla siebie i zwierzaka miejsce. Jedną ręką chwyć i pewnie trzymaj łapę a drugą operuj cążkami. Palcem dłoni, którą trzymasz łapę możesz naprowadzać cążki i wyznaczać sobie optycznie linię cięcia. Samo cięcie wykonaj stanowczo i szybko. Po przycięciu pazura spiłuj jego brzegi za pomocą pilnika lub elektrycznej szlifierki.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 778 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-20
Mega szybka dostawa i super gratisy.
2020-06-22
Wszystko zgodne z opisem! szybka dostawa. Polecam w 100 %
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel