Jak dbać o czystość w salonie groomerskim

2020-09-28
Jak dbać o czystość w salonie groomerskim

Chyba każdy z nas zgodzi się, że czystość i higiena w miejscu pracy jest niezwykle ważna. Znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracy i poprawia jej komfort. Czysty i zadbany salon pielęgnacji zwierząt jest naszą wizytówką i sprawia, że Klienci będą korzystać z naszych usług z przyjemnością.

Dlaczego czystość w salonie groomerskim ma znaczenie

Z uwagi na charakter działalności w salonie pielęgnacji zwierząt będziemy mieli do czynienia nie tylko ze standardowymi zanieczyszczeniami ale również z sierścią, insektami czy zabrudzeniami fizjologicznymi. Fruwająca wszędzie sierść jest nieodzownym elementem codziennej pracy groomera. Ponadto zdarza się, że zwierzę przynosi na sobie pasożyty zewnętrzne (pchły i kleszcze), które musimy wytępić i usunąć. Bywa też i tak, że zwierzak wypróżni się w naszym lokalu - albo z powodu stresu albo z powodu zapachów innych zwierząt i chęci znaczenia. Utrzymanie czystości w salonie groomerskim na odpowiednim poziomie jest więc ważnie nie tylko dla naszego komfortu i klientów, którzy przyprowadzają do nas zwierzęta, ale również dla samych zwierzaków. W czystym i regularnie sprzątanym miejscu pracy groomera zapobiegamy również rozprzestrzenianiu się pasożytów i chronimy siebie i innych przed nimi. Właściwie wysterylizowane narzędzia groomerskie dadzą gwarancję pozbycia się wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych czy bakterii. Dzięki dbaniu o czystość w salonie groomerskim zapobiegamy powstawaniu infekcji i chorób skóry.

Akcesoria i preparaty do czyszczenia i dezynfekcji w salonie groomerskim

Konieczne jest posiadanie specjalistycznych preparatów, urządzeń i akcesoriów do czyszczenia i dezynfekcji. Dzięki temu będziemy mogli świadczyć swoje usługi w sposób bezpieczny i komfortowy.

Preparaty do dezynfekcji i czyszczenia powierzchni w salonie pielęgnacji zwierząt

  • preparaty do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni oraz narzędzi (szczotek, grzebieni i innych). Większość z tych preparatów poza właściwościami myjącymi niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Trzeba pamiętać, że do salonu przyprowadzane są zwierzęta w różnym stanie. Standardem są bakterie różnego rodzaju oraz gronkowce. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie preparatów do dezynfekcji, ponieważ dzięki nim unikniemy przenoszenia zanieczyszczeń biologicznych na innych klientów.
  • środki insektobójcze - jest to jedyny ratunek w przypadku zwierzęcia, na którym występują pchły czy kleszcze. Tutaj mamy do dyspozycji preparaty o działaniu natychmiastowym
  • klasyczne preparaty odświeżające - neutralizatory niepożądanych zapachów. Pomogą one pozbyć się wszelkiego “smrodku” zastępując go przyjemnym zapachem.

Urządzenia w salonie groomerskim do dbania o czystość i dezynfekcję

  • odkurzacz do sierści - jest to niezwykle pomocne urządzenie, które w łatwy sposób pomoże usunąć sierść i drobne zabrudzenia z podłogi. Wystarczy zamieść sierść pod otwór zasysający odkurzacza i uruchomić go, a brudy zostaną wessane do pojemnika wewnątrz urządzenia. Odkurzacz groomerski ma kompaktowe wymiary i estetyczny wygląd.
  • sterylizator UV do narzędzi - bardzo wygodne urządzenie, które w łatwy sposób pozwoli nam zdezynfekować/wysterylizować narzędzia używane podczas pielęgnacji zwierzęcia. W sterylizatorze UV można dezynfekować nożyczki, ostrza, szczotki, grzebienie i inny drobny sprzęt. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca. 
  • myjka ultradźwiękowa - na rynku dostępne są różne modele, o różnej mocy i pojemności wanienki. Ich działanie polega na umieszczeniu np. noży do maszynki w myjce ultradźwiękowej, gdzie zalane specjalnym płynem podlegają działaniu ultradźwięków. Proces ten powoduje oddzielanie się zanieczyszczeń z powierzchni umieszczonego w myjce elementu. W przypadku noży należy pamiętać o dokładnym osuszeniu noży po zabiegu oraz o naoliwieniu ich.
  • lampa bakteriobójcza - działa podobnie jak preparaty do dezynfekcji powierzchni, przy czym sterylizacja odbywa się za pomocą promieni ultrafioletowych. Nie jest ona konieczna ale jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć środki na jej zakup na pewno podniesie komfort i higienę pracy. Polecamy lampę bakteriobójczą przejezdną, której można używać podczas obecności ludzi i zwierząt.

Akcesoria do sprzątania salonu groomerskiego

  • miotła z teleskopowym kijem - w salonie pielęgnacji zwierząt najlepiej sprawdzają się miotły gumowe. Bardzo dobrze zbierają włosy i brud i są łatwe w czyszczeniu. Może to być miotła z klasycznymi zaokrąglonymi pręcikami bądź miotła o specjalnym układzie pręcików, które mają kształt litery V. Dzięki temu taka miotła doskonale radzi sobie także ze zbieraniem płynów.
  • urządzenie do zbierania odchodów - najczęściej występuje w postaci specjalnych grabek i szufelki. Można go używać zarówno wewnątrz pomieszczenia jak i na zewnątrz.

Ochrona osobista groomera

Ostatnim z elementów, które wpływają na higienę, bezpieczeństwo i komfort pracy w salonie pielęgnacji zwierząt jest ochrona osobista groomera. Mówimy tutaj o odzieży ochronnej - bluzach, fartuszkach i spodniach. Koniecznie należy zadbać o ochronę dróg oddechowych, oczu i rąk. Chodzi tu zarówno o ochronę przed sierścią i insektami jak i zabezpieczenie przed wpływem działania stosowanych w salonie kosmetyków i preparatów (rękawiczki ochronne, maseczki, przyłbice, gogle - okulary ochronne).

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 556 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-20
Всё отлично!
2020-06-22
Wszystko zgodne z opisem! szybka dostawa. Polecam w 100 %
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel