Akcesoria niezbędne w pracy mobilnego groomera

2021-06-28
Akcesoria niezbędne w pracy mobilnego groomera

W dzisiejszych czasach dopasowanie się do oczekiwań klientów jest kluczowe w osiągnięciu sukcesu w biznesie. Bez elastycznej, dostosowanej do wymagań rynku oferty trudno będzie pozyskać klientów, a tym samym zarobić na przysłowiowy chleb. Mówiąc o salonie pielęgnacji zwierząt myślimy najczęściej o lokalu, w którym groomer pielęgnuje zwierzęta. Niektórzy z właścicieli salonów pielęgnacji zwierząt, posiadających stacjonarny punkt wprowadzają do swojej oferty również usługę pielęgnacji w domu Klienta. Są też groomerzy, którzy wcale nie posiadają stacjonarnego lokalu a swój model biznesowy opierają tylko i wyłącznie na usługach pielęgnacji zwierząt świadczonych w domach Klientów. Wbrew pozorom jest całkiem sporo Klientów preferujących taki rodzaj usług. Z usług mobilnego groomera chętnie korzystają właściciele zwierząt, którzy z racji wieku lub chorób mają problem z poruszaniem się i wyprawa do salonu pielęgnacji zwierząt jest dla nich dużym wyzwaniem, osoby niezmotoryzowane, które nie mają w pobliżu żadnego groomera i nie chcą lub nie mogą korzystać ze środków komunikacji publicznej oraz opiekunowie zwierząt wiekowych, chorych lub zalęknionych, dla których taka wizyta jest bardzo dużym stresem.

Oczywiście świadczenie usług w domu klienta wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nie ma fizycznej możliwości zabrania ze sobą całego sprzętu, w który wyposażony jest salon stacjonarny. Konieczny jest kompromis. Dodatkowo bardzo ważny jest dokładny wywiad z opiekunem zwierzęcia, podczas którego groomer pozna niezbędne informacje takie jak wielkość czworonoga, jego waga, rodzaj i stan sierści, ustalony zostanie zakres usługi i rodzaj czynności pielęgnacyjnych. Dzięki temu będzie można przygotować się do pracy i dobrać niezbędne do wykonania tej konkretnej usługi akcesoria. 

Czym powinien dysponować mobilny groomer, aby móc profesjonalnie świadczyć usługi w domu klienta?

Składany, przenośny stół do pielęgnacji zwierząt

Składane, przenośne stoły groomerskie, jak sama nazwa wskazuje, nadają się do łatwego transportu, a dzięki możliwości składania zajmują stosunkowo mało miejsca. Dostępnych jest wiele modeli takich stołów o różnych wielkościach. Najpopularniejszymi są te o wymiarach blatu 80 x 50 cm oraz 90 x 60 cm. W większości przypadków stół taki posiada w komplecie uchwyt groomerski (zwany też wysięgnikiem lub szubieniczką) wraz ze smyczami. Rączka transportowa ułatwia przenoszenie. Waga stołów w zależności od ich wielkości wynosi od około 10 do 20 kilogramów. Oczywiście zabieranie stołu nie jest koniecznością, ale trudno pielęgnować zwierzę na podłodze czy na meblach klienta. Ważne jest również bezpieczeństwo - montowany do stołu wysięgnik ma specjalne uchwyty, do których można podpiąć za pomocą smyczek psa. Zapobiegnie to jego zaskoczeniu ze stołu a dodatkowo pomaga w zabiegu uniemożliwiając czworonogowi siadanie lub kładzenie się na stole.

Suszarka groomerska

Dokładne wysuszenie po kąpieli psa czy kota, zwłaszcza długowłosego jest konieczne, jeśli szata ma pięknie wyglądać i być w dobrej kondycji. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, ze względu na zdrowie psa, który może się przeziębić, kiedy wyjdzie niedosuszony na spacer. Domowe suszarki przeznaczone dla ludzi nieszczególnie nadają się do suszenia zwierząt. Poradzą sobie tylko z małym psem lub kotem, o niezbyt gęstym futrze. Mobilny groomer wybierając suszarkę ręczną powinien skupić się na modelach profesjonalnych, przeznaczonych do salonów fryzjerskich. Takie suszarki mają wzmocnioną konstrukcję i mocniejsze silniki co przekłada się na znacząco lepsze parametry pracy. Co istotne suszarki profesjonalne projektowane są z założeniem długotrwałej pracy, której muszą podołać w salonie fryzjerskim. Są one droższe niż suszarki do domowego użytku ale oferują bardziej komfortową pracę. Świetnie sprawdzą się do suszenia małych, a nawet średnich psów o niezbyt wymagającej szacie. Oczywiście wysuszenie za pomocą takiej suszarki dużego czworonoga o gęstym, zbitym futrze jak np. Chow Chow, będzie trudne i bardzo czasochłonne. W takim wypadku z pomocą przychodzą profesjonalne suszarki przenośne, zwane też stołowymi. Takie suszarki posiadają całkowicie inną konstrukcją od modeli ręcznych. Wyposażone są w bardzo wydajny silnik (są też modele dwu a nawet trzysilnikowe) i zdecydowana większość posiada grzałkę. Suszarki te oferują silny nadmuch, wynoszący w zależności od modelu od 60 nawet do 150 litrów powietrza na sekundę. Aby to nieco zobrazować wystarczy powiedzieć, że na pełnej mocy taka suszarka potrafi zdmuchnąć małego psa ze stołu. Dzięki bardzo dużej wydajności suszenie średnich czy dużych psów o gęstym futrze trwa stosunkowo krótko, co pozwala oszczędzić zwierzęciu dyskomfortu, jego opiekunowi zużycia prądu a groomerowi czasu, dzięki czemu będzie mógł odbyć więcej wizyt w ciągu dnia. Suszarki stołowe wyposażone są w elastyczny wąż, najczęściej o długości 2 lub 3 metrów oraz w zestaw dysz koncentrujących strumień powietrza. Co do zasady pracuje się nimi w ten sposób, że po kąpieli wyciera się wstępnie psa za pomocą ręczników, następnie używając suszarki na dużej mocy lecz z niską temperaturą i stosując wąską dyszę wydmuchuje się większość wody z sierści. Następnie zmniejszając moc nadmuchu, aby nie kołtunić włosów i podkręcając temperaturę dosuszamy psa jednocześnie czesząc szatę. Suszarki tego typu są nieocenione przy pracy z dużymi psami - wysuszenie całego Husky czy Berneńczyka zajmuje przy ich użyciu średnio pół godziny.

Kuferek groomerski / torba na akcesoria groomerskie

Cały niezbędny (może poza stołem i suszarką) sprzęt, akcesoria, kosmetyki i preparaty wygodnie i bezpiecznie można przewozić w przeznaczonych do tego celu kuferkach groomerskich lub torbach na akcesoria groomerskie. Torby są nieco mniej pojemne niż kuferki, ale też zajmują mniej miejsca. Profesjonalny mobilny groomer może posiadać i kuferek i torbę i zabierać akurat to, co będzie się lepiej nadawało do konkretnej wizyty. Zarówno torby jak i kuferki wyposażone są w kieszonki i przegródki służące do przechowywania narzędzi, akcesoriów i kosmetyków w taki sposób, aby nic się nie uszkodziło czy rozlało. Przewagą kuferków fryzjerskich nad torbami, poza pojemnością i sztywnością jest fakt, że w większości są zamontowane na specjalnym stelażu posiadającym kółka. Kuferek taki można wygodnie ciągnąć za rączkę transportową, zupełnie tak jak walizkę turystyczną na kółkach. Z drugiej strony torbę możemy nosić na ramieniu i mamy dwie ręce wolne, natomiast z kuferkiem nie jest to możliwe. 

Maszynka do strzyżenia psów i ostrza do maszynki groomerskiej

Maszynka groomerska jest niezbędnym wyposażeniem mobilnego groomera. Do kompleksowego wykonania usługi strzyżenia potrzebna będzie maszynka podstawowa do strzyżenia całego zwierzęcia oraz maszynka wykończeniowa, przeznaczona do prac przy pysku, łapach czy innych trudno dostępnych miejscach. Zdecydowanie warto wybrać modele bezprzewodowe. Są one troszkę cięższe niż sieciowe odpowiedniki, ale zyskuje się niezależność pracy w każdych warunkach. Nie zawsze będziemy mieli pod ręką gniazdko elektryczne a trudno wymagać, aby klient miał przygotowany dla nas przedłużacz. Większość profesjonalnych modeli maszynek bezprzewodowych sprzedawana jest w zestawie z dwoma akumulatorami, co pozwala mieć zapas prądu wystarczający na kilka godzin pracy. Zawsze można dokupić dodatkowe akumulatory i zapewnić sobie tym samym jeszcze dłuższy czas pracy. Warto mieć przy sobie maszynkę zapasową na wypadek, gdyby główna odmówiła posłuszeństwa podczas strzyżenia. Oczywiście najlepiej byłoby mieć dwie identyczne maszynki, ponieważ wówczas nasza dłoń nie odczuje różnicy podczas zmiany sprzętu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby maszynka awaryjna była zasilana sieciowo. Takie modele są sporo tańsze od wersji bezprzewodowych. Ważne jest, aby maszynka zapasowa współpracowała z tymi samymi ostrzami, na których pracujemy z maszynką bezprzewodową. Są to ostrza do maszynek w tak zwanym systemie Snap-on. Udając się do klienta możemy zabrać ze sobą te ostrza, które będą niezbędne do w celu wykonania usługi. Dobrze jest mieć kilka w zapasie, tak na wszelki wypadek. Ostrze podczas zmiany może wyślizgnąć się z ręki i upaść na podłogę. Może zostać strącone przez psa. Może również wymagać zmiany z powodu nagrzewania się. I oczywiście musimy dbać o to, aby ostrza były ostre i znajdowały się w dobrym stanie. Nie wolno zapomnieć o zabraniu akcesoriów do pielęgnacji ostrzy. Oliwka, płyn chłodzący ostrza oraz szczoteczka do czyszczenia maszynki po strzyżeniu powinny zawsze znajdować się w torbie groomerskiej. 

Nożyczki

Podobnie jak maszynka, nożyczki do strzyżenia zwierząt również są bardzo istotnym elementem wyposażenia groomerskiego. Jeśli oferujemy pielęgnację psów i kotów każdej wielkości oraz o każdym typie szaty, to powinniśmy posiadać tyle modeli nożyczek, ile będzie konieczne aby móc podołać każdemu zleceniu. Oczywiście nie trzeba ich wszystkich zabierać jadąc na konkretne zlecenie. Wiedząc jakie zwierzę przyjdzie nam pielęgnować zabieramy tylko te modele, które będą przydatne podczas wykonywania usługi. Tak jak w przypadku maszynki warto mieć ze sobą nożyczki zapasowe, głównie te specjalistyczne, czyli przykładowo degażówki. Jeśli przypadkowo upadną lub stępią się nożyczki proste o długości 8 cali, ale mamy ze sobą jeszcze nożyczki proste 6 calowe, to nie będzie żadnego problemu, ponieważ bez trudu tą samą pracę wykonany krótszymi nożyczkami. Gorzej jeśli uszkodzą się nożyczki degażowe i nie mamy drugiej pary przy sobie. podobnie jak w przypadku ostrzy, o nożyczki również trzeba dbać. Odpowiednio konserwowane i na bieżąco ostrzone zagwarantują długą, komfortową pracę.

 

Odzież groomerska i środki ochrony BHP

Odpowiednia odzież ochronna jest niezwykle istotna podczas pracy ze zwierzętami. Tym bardziej tymi o krótkiej, ostrej sierści. Takie włoski z powodzeniem wbijają się we wszelkie materiały i są później trudne do usunięcia. Fruwająca dookoła sierść nie tylko stanowi problem estetyczny, ale może z biegiem lat przyczynić się do powstania chorób zawodowych. Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwą odzież groomerską i środki ochrony osobistej. Dobrej jakości fartuch i spodnie groomerskie wykonane są ze specjalnej przepuszczającej powietrze tkaniny, która jest jednocześnie wodoodporna oraz i śliska w dotyku, co zapobiega wbijaniu się w nią włosa. Po zakończonym zabiegu bluzę i spodnie wystarczy strzepnąć i gotowe. Można poprosić klienta o możliwość przebrania się u niego w domu, bądź też założyć odzież ochronną na ubranie, w którym przyszliśmy. Kolejnymi akcesoriami, które warto ze sobą mieć jest maseczka na twarz, która zapobiega zjadaniu sierści psa oraz okulary chroniące nasze oczy przed latającymi wokół włosami. Dostępnych jest wiele modeli maseczek i okularów ochronnych, dlatego każdy bez problemu znajdzie model dla siebie. Osoby noszące szkła korekcyjne nie muszą się martwić, ponieważ są modele okularów ochronnych, które zakłada się na te korekcyjne. Warto zadbać też o swoje dłonie. Codzienny, wielogodzinny kontakt z różnymi kosmetykami może prowadzić do alergii lub zmian skórnych. Na sierści pielęgnowanych zwierząt także mogą znajdować się niemiłe niespodzianki. Dobrej jakości jednorazowe rękawice nitrylowe będą bardzo dobrym wyborem i pozwolą zadbać o ręcę, które jakby na to nie patrzeć są narzędziem pracy mobilnego groomera. Warto posiadać przy sobie preparat do czyszczenia i odkażenia narzędzi jak i środek do dezynfekcji rąk.

Szczotki groomerskie, grzebienie do czesania sierści i inne akcesoria groomerskie 

Podczas pielęgnacji sierści niezbędne będą szczotkigrzebienie a także inne przydatne akcesoria, takie jak filcaki, obcinaczki do pazurów czy trymery. Rodzaj i wielkość danego narzędzie dobieramy pod kątem zwierzaka, którego przyjdzie nam obsługiwać. Istotna będzie jego wielkość, rodzaj sierści jak i oczekiwana przez właściciela fryzura. Nie ma przecież sensu brać dużej szczotki pudlówki, obcinaczek do pazurów dla dużych ras i zestawu trymerów dla psów szorstkowłosych kiedy jedziemy pielęgnować Maltańczyka czy Yorkshire teriera. Przenośny kuferek groomerski czy torba na podręczne akcesoria ma ograniczoną pojemność i nie da się zabrać wszystkiego. A poza tym musimy zabrać jeszcze między innymi maszynkę, suszarkę i ewentualnie stół.

Kosmetyki dla zwierząt i preparaty do pielęgnacji

Kompleksowa pielęgnacja to nie tylko szczotkowanie czy strzyżenie. Zwierzaka trzeba również wykąpać. Znając rasę i typ szaty naszego klienta możemy zabrać ze sobą konkretny szampon, odżywkę i te preparaty pielęgnacyjne, które będą niezbędne. Kosmetyki do kąpieli warto przelać bo niewielkich pojemniczków, nie ma potrzeby zabierania całych butelek. Szampony i odżywki przeznaczone do profesjonalnej pielęgnacji zwierząt są zazwyczaj mocnymi koncentratami, co czyni je niezwykle wydajnymi. Przed wyruszeniem do klienta wystarczy odlać do pojemnika odpowiednią ilość kosmetyku. Warto zabrać ze sobą specjalne butelki do miksowania szamponu czy odżywki, które dzięki namalowanej skali pozwolą nam szybko przygotować odpowiedni roztwór. Po kąpieli w szamponie, nałożeniu odżywki i wysuszeniu psa przychodzi czas na higienę oczu, uszu i pazurów. Najczęściej te usługi są niejako w cenie całej kąpieli. Do pielęgnacji okolic oczu i uszu można użyć przeznaczonych do tego celu preparatów lub wilgotnych chusteczek. Podczas przycinania pazurków warto mieć pod ręką zasypkę na ewentualne skaleczenia, która pozwoli szybko zasklepić ranę. Dodatkową i coraz częściej świadczoną przez groomerów usługą jest profilaktyka zębów i dziąseł czworonoga. W zależności od naszych umiejętności, posiadanego sprzętu oraz oczekiwań klienta możemy stosować ręczne szczotkowanie zębów, mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skrobaków lub zastosować zabieg wykonywany przy pomocy szczoteczki ultradźwiękowej. Ta ostatnia opcja jest najmniej inwazyjna ale do skuteczności wymaga najpierw mocno przerośniętego kamienia. Potem do utrzymania zębów i dziąseł w dobrej kondycji wystarczą już tylko regularne zabiegi profilaktyczne.

Podsumowanie

Groomerzy wykonujący usługi w domu u klienta nie narzekają na brak pracy. Wręcz można by powiedzieć, że zapotrzebowanie na takie usługi rośnie. Wpływ na to ma wiele czynników, poza tymi najistotniejszymi, wymienionymi na wstępie dochodzi jeszcze coraz większe zabieganie społeczeństwa i zakorkowane ulice. Wielu właścicieli zwierząt po ośmiogodzinnym dniu pracy utyka w korkach i dociera do domu późnym popołudniem, będąc całkowicie wypompowanym po całym dniu pracy.. Zamówienie wizyty domowej, gdzie to groomer do nich przyjdzie na umówioną godzinę, zajmie się ich pupilem, a po zabiegu jeszcze po sobie posprząta jest po prostu wygodne. I bardzo często tańsze niż w stacjonarnym salonie pielęgnacji zwierząt. Groomer pracuje bowiem na prądzie właściciela zwierzęcia, zużywa jego wodę i nawet jeśli doliczy opłatę za dojazd to i tak cenowo wypada to atrakcyjnie. Groomer, który decyduje się na taki model biznesowy nie ponosi z kolei kosztów wynajmu i utrzymania stacjonarnego punktu. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Problemem może być malutkie mieszkanko lub duża liczba domowników, którzy na czas zabiegu są pozbawieni dostępu do jednego pomieszczenia. Z kolei groomer musi na tyle dobrze rozplanować w grafiku wizyty u klientów, aby nie spędzić połowy dnia w korkach.

Kluczowe jest zdecydowanie jaki zakres usług chcemy świadczyć w domu klienta. Podejmujemy się pielęgnacji zwierząt każdej rasy i wielkości, czy może skupiamy się na przykład tylko na małych rasach? A może będziemy się specjalizować jedynie w kotach? Nie każdy groomer potrafi pielęgnować koty, które same w sobie stanowią wymagającą klientelę, więc może to być strzał w dziesiątkę. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania to można przystąpić do skompletowania niezbędnego wyposażenia, które pomoże nam świadczyć usługi. Nie można zapomnieć o szczegółowym wywiadzie podczas umawiania wizyty. Dzięki zebraniu wszystkich istotnych informacji nie tylko będziemy mogli dobrze się do niej przygotować, ale też będziemy pewni, że na miejscu nic nas nie zaskoczy i nie okaże się, że nie zabraliśmy niezbędnych narzędzi.

 

Wykazując się profesjonalizmem i świadcząc usługi rzetelnie, na najwyższym poziomie szybko zbudujemy bazę lojalnych i zadowolonych z naszej oferty klientów.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1585 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-08-11
Nad wyraz kompetentna i szybka obsługa.
2020-08-13
Jestem bardzo zadowlona z usługi bardzo szybko i sprawnie zrealizowana.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel